ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bushnellová Candace (*01.12.1959)

­­­­

Léto ve městě (Deníky Carrie B)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Deníky Carrie B)

Další pokračování trampot a radostí Carrie B. Tentokrát se hlavní hrdinka konečně dostává do svého vysněného světa. Přijíždí do New Yorku, kde je rozhodnuta prorazit coby spisovatelka.
Mezitím se ale musí smířit s rolí pozorovatele, což se jí po boku výrazných přítelkyň dobře daří. Z venkovského vrabčáka, jak ji překřtila přítelkyně Samantha, se postupně stává mladá sebevědomá žena, jež je rozhodnuta vydobýt si v New Yorku uznání stůj co stůj.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2011 (1. vydání). Z anglického originálu Summer and the City (The Carrie Diaries) přeložila Jiřina Stárková. Počet stran: 287. ISBN: 978-80-7381-996-5.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Autorka románů 4 blondýnky, Džungle rtěnek, Krása na prodej, Sex ve městě a dalších.
Její prvotina Sex ve městě se stala předlohou k oblíbenému stejnojmennému seriálu i dvěma celovečerním filmům.
Spisovatelka žije v New Yorku, vystudovala tamější univerzitu a je bývalou redaktorkou časopisu Vogue.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

New York

STRUČNÝ OBSAH:

Kniha Candace Bushnellové vypráví o osudovém setkání Carrie Bradshawové, hrdinky seriálu Sex ve městě, s jejími nejlepšími a osudovými kamarádkami Mirandou a Samanthou. Kniha popisuje, jak se z nudné, maloměšťácké Carrie stal newyorský idol.

Carrie přijíždí do města jen na léto navštěvovat kurz tvůrčího psaní, protože jejím snem je stát se spisovatelkou. Carrie v New Yorku potká nové přátele. Její nejlepší kamarádkou je Samantha, s níž se seznámí hned na začátku příběhu, a druhou nejlepší kamarádkou pak Miranda, kterou pozná před obchodním centrem.

Carrie prožije nešťastnou lásku s režisérem Bernardem. Poznává pravou newyorskou módu a navštěvuje nespočet večírků.
Na kurzu tvůrčího psaní napíše svou první a zároveň poslední divadelní hru, která je velkým propadákem.

Na závěr příběhu se Carrie zamiluje do Capoteho, jehož dříve nenáviděla.
Na konci letních prázdnin se vrací do rodného malého městečka. Nerada opouští New York, ale musí nastoupit na Braunovu univerzitu.

HLAVNÍ POSTAVA:

Carrie Bradshawová - naivní a moc důvěřivá, uvěří skoro všemu; ve své fantazii si z počátku vše maluje růžově; velká romantička

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Miranda - velice nedůvěřivá k mužům; velká kritička - za vším vidí něco špatného
Samantha - cílevědomá, sebejistá a v některých věcech i dost povrchní
Bernard - nespolehlivý a neví, co chce; využívá Carrie, aby zapomněl na svůj rozvod s manželkou

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jak se nevýrazná Carrie stane newyorským idolem.

TEMATICKÁ SLOŽKA:

KOMPOZIČNÍ A JAZYKOVÁ SLOŽKA:

  • román - prozaický epický žánr, má dlouhý obsah
  • spisovný i nespisovný jazyk
  • slohový postup vyprávěcí
  • kniha je rozdělená do tří částí a má 39 kapitol

UKÁZKA:

Ze všeho nejdřív mě Samantha požádá, ať jí najdu boty. Poté, co je objevím v kuchyňském dřezu, pozve mě na mejdan. "Klidně můžeš jít se mnou. Jak vidím, stejně se nemáš kam vrhnout, a trčet s tebou doma a dělat ti chůvu to se mi nechce."
"Na chůvu jsem už trochu velká."
"To je fakt. Ale stejně jsi ještě vrabec. Zkrátka a dobře," odtuší, zatímco se souká do zeleného kombiné a upravuje si hedvábnou podprsenku, "už tě okradli, a jestli tě unese nějakej pasák, nechci s tím mít nic společnýho."
Otočí se a zhodnotí můj oděv - tmavě modrou gabardénovou halenu a ladící kalhotovou sukni, kterou jsem ještě před dvěma hodinami považovala za elegantní.
"To je všechno, co máš?"
"Mám ještě černé koktejlové šaty z šedesátých let."
"Tak si je oblékni. A nasaď si tohle." Hodí mi "letecké" sluneční brýle se zlatými obroučkami. "S nimi budeš vypadat normálně."
Neptám se, co je normální, seběhnu za ní po pěti ramenech schodiště a vyjdu na ulici.
"Pravidlo číslo jedna," praví Samantha a vrhne se do vozovky. "Vždycky se tvař, jako bys věděla, kam jdeš, i když to nevíš." Zvedne ruku a přinutí blížící se auto zabrzdit s kvílením pneumatik. "Pohni kostrou," poručí mi, zabuší na kapotu vozu a ukáže řidiči prostředníček. "A zásadně choď v botách, ve kterých se dá běžet."
Spěchám za ní po cvičišti s překážkami, jež mi Sedmá avenue připomíná, a zastavím se na protějším chodníku jako trosečnice, která objevila pevninu.

(str. 9-10, část první, kapitola první)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dominika.macharova, 08.05.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deníky Carrie B (Deníky Carrie B)
-Léto ve městě (Deníky Carrie B)
-Sex ve městě
Čítanka-Sex ve městě
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Candace Bushnellová - Léto ve městě (Deníky Carrie B)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)