ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bushnellová Candace (*01.12.1959)

­­­­

Deníky Carrie B (Deníky Carrie B)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Léto ve městě)
  • podtitul: Poznejte Carrie před Sexem ve městě

Jaká asi byla hrdinka proslulého Sexu ve městě ještě coby puberťačka? Tuto otázku nám jistě osvětlí tento román.
I Carrie Bradshawová byla dospívajícím děvčetem se svými sny a naivními představami. Vyrůstala na malém městě ve státě Connecticut, kde prožila svou první velkou lásku, našla zde přátelství na život a na smrt (alespoň si to tehdy myslela) a částečně dospěla. Byla to obyčejná dívka, jež vzala posléze New York útokem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu The Carrie Diaries (The Carrie Diaries) přeložila Jiřina Stárková. Počet stran: 280. ISBN: 978-80-7381-822-7.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

1980, Connecticut (5. stát Spojených států amerických)

STRUČNÝ OBSAH:

Než Carrie vzala útokem New York a vstoupila na společenskou scénu, byla nenápadná a docela obyčejná dívka, která dospívala v menším americkém městě ve státě Connecticut.

V prvním dílu Deníků líčí Carrie zážitky ze závěrečného ročníku na střední škole, popisuje rodinné zázemí, vztahy s přáteli, první lásku i tajné sny o budoucí kariéře.

Ona a její nejdůvěrnější přítelkyně tvoří nerozlučnou partu - ovšem pouze do okamžiku, kdy na scénu vstupuje Sebastian Kydd, nepředvídatelný a okouzlující ničema. Carrie se vrhá po hlavě do vztahu, o jakém vždycky snila a který v jejích představách ke studentskému životu neodmyslitelně patří. Poté, co ji zradí nejlepší přítelkyně, však odloží pověstné růžové brýle a přestane být důvěřivou naivkou.
Jak se školní rok chýlí k závěru, uvědomí si, že je čas začít usilovat o to, po čem odjakživa toužila...

KOMPOZICE:

Dílo je psáno chronologicky jako deník.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Ukázat, že i Carrie Bradshawová byla dříve jen prostá, nevýrazná dívka.
Život Carrie před Sexem ve městě

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Lali - nejlepší přítelkyně Carrie
Maggie - kamarádka Carrie
Walt - kamarád; bývalý přítel Maggie
Myš - kamarádka
Sebastian Kydd - přítel Carrie

UKÁZKA:

V létě se prý může leccos stát.
Nebo taky nemusí.
Je první den čtvrtého, tedy závěrečného ročníku na střední, a pokud vím, jsem úplně stejná jako loni.
A moje nejlepší kamarádka Lali jakbysmet.
"Nezapomeň, Bradlice, že letos si musíme najít kluky," prohlásí a nastartuje motor červeného pick-upu, který zdědila po jednom ze svých starších bráchů.
"Nesmysl." Kluky jsme si měly obstarat už minulý rok, a kde nic tu nic.
Otevřu dveře, usadím se na sedadle a dopis vsunu do biologie, kde, jak doufám, už nezpůsobí další nepříjemnosti. "Nemůžeme se na celý to šílenství vykašlat? Všechny kluky z naší školy známe. A -"
"Náhodou neznáme," ohradí se Lali, zařadí zpátečku a ohlédne se. Ze všech mých přátel a známých je zdaleka nejlepší řidička. Její táta je policajt a trval na tom, aby se pro všechny případy naučila řídit už ve dvanácti letech.
"Slyšela jsem, že máme novej přírustek," dodá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dominika.macharova, 08.05.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deníky Carrie B (Deníky Carrie B)
-Léto ve městě (Deníky Carrie B)
-Sex ve městě
Čítanka-Sex ve městě
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Candace Bushnellová - Deníky Carrie B (Deníky Carrie B)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)