ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Heyduk Adolf (*06.06.1835 - †06.02.1923)

­­­­

Zaváté listy

Dílo se skládá ze dvou částí - Dozvuky ku knize "V zátiší" a Za Liduškou.

Knihy básní, ve kterých básník opěvuje svou mrtvou dcerušku Lidušku. Básně se dobře čtou, jsou psány srdcem a čtenáři se derou do očí slzy při jejich čtení. Z básní je cítit láska, smutek a obrovská bolest, která pramení z čistého srdce bez volání Boha, osudu nebo nenávisti ke komukoliv (k lékaři, nemoci, Bohu, rodině), kdo mu vzal milovanou bytost. Je zajímavé, že mu zemřela Jaruška, dcera ještě v kojeneckém věku (o ní píše ale bez bolesti) a Liduška, která zemřela tak ve věku 5-6 let, o které ovšem napsal celou knihu. Ta bolest už pramenila z prožitého života s dítětem, už v ní mnoho ztratil. Škoda, že nevíme nic o jeho životě a tvorbě. Nedá se totiž posoudit, jak dlouho psal ty básně, zda jsou bezprostředním odkazem na smrt dítěte nebo ta bolest ho provází celý jeho dlouhý život nebo měl dceru až ve středním nebo pozdním věku.
Myslím, že kniha, po jejimž přečtení se čtenář zamýšlí nad životem vypravěče, nebyla napsaná nadarmo, je poselstvím o autorovi do budoucna, a proto by měly být psány knihy, aby ten, kdo je píše, chtěl zanechat svoje myšlenky a své příběhy dalším generacím a nepsal knihy, jen proto, že něco musí jíst.

Je povídkou prý život celý,
Tvůj pouze několik byl vět,
juž konce dospěl let Tvůj skvělý,
leč kdo Tě znal, je rozechvět;
tak něžná, pomněnka jak svěží,
tak krásná jako rosy skvost...
vším, co v mé duši písní leží,
rád vznesl bych tě u věčnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 15.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Adolf Heyduk - Zaváté listyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­