ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Heyduk Adolf (*06.06.1835 - †06.02.1923)

   
­­­­

Sekerník

Sekerník, s podtitulem Kresba z Povltaví, je největší a nejsložitější Heydukova povídka ve verších, ba skoro veršovaný román. Odráží se v něm přírodní lyrika.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal J. Otto v Praze roku 1897. Počet stran: 273.

DĚJ:

Sekerníci spravovali kdysi závady ve starých mlýnech a na pilách. Dnes toto řemeslo již neexistuje.

Sekerník Vraný se seznámil s churavým mlynářem Dolejšem v povltavském hostinci a zavděčil se mu tím, že ho převezl na prámu přes rozvodněnou řeku, nedbaje vlastního nebezpečí. Zůstal pak jako stárek ve mlýně a po mlynářově smrti se oženil s vdovou po něm.
Její syn Václav odešel na studia, pak se stal lesním praktikantem u svého poručníka, revírníka Střely, a oblíbil si jeho dceru Janu. Odešel pak na dva roky na lesnickou školu v Bělé pod Bezdězem a chtěl studia dokončit ve Vídni.

Život velkoměsta působil na něj ale zhoubně. Václav zpustl, ztratil Janinu lásku a stižen žárlivostí klesl tak hluboko, že uvěřil podlému mládku Svárovi, že za vším jeho neštěstím stojí jeho otčím. Na Svárovu radu žádal otčíma, aby mu přepustil mlýn...
Vraný tedy s těžkým srdcem odchází, Václav tím však Janu zpátky nezískal. Ta po něm netouží, ani když je mlynářem. Václav vyzývá na souboj jejího snoubence, v zápase je však sám těžce raněn.

Mlýn zatím pustne, nemaje žádného hospodáře. Jana slaví svatbu. Václav slíbí sice matce, že zajde za otčímem a přivede ho zpět, cestou se ale těžce postřelí. Vraný, jenž se tamtudy právě plavil, jej nachází a přiváží domů.

Václav umírá, usmířiv se se všemi. Revírník půjčuje pak Vranému zálohu na zvelebení mlýna.

Po prudké bouři objevují se červánky životního štěstí, zvláště když mlynářka potvrdila naději na budoucího dědice...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 11.01.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Adolf Heyduk - SekerníkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­