ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bondy Egon (*20.01.1930 - †09.04.2007)

­­­­

Anglická Jezerní panna (Příšerné příběhy)

V Anglii žije nedaleko Londýna v jezeře Jezerní panna. Panna má v jezeře nafťáky a ty jí dobře hořejí, neboť trubky jsou neustále proplachovány vodou. To je rozdíl od Bondyho nafťáků, které neustále nehoří. Je v nich inženýr Knap. Jednou přišel inženýr Knap k Bondymu a strčil do nafťáků hlavu. Ta mu tam už zůstala, takže inženýr Knap chodí dál bezhlavý. Je zaměstnán ve Výzkumném ústavu pro řízení, a tak mu to nevadí. Hlava inženýra Knapa je v Bondyho nafťácích a dělá tam potíže. Hlavně hrozně řve. Když se nafťáky zažehnou, volá: "Pivo - pivo -" a Bondy musí lít dovnitř pivo maliličkou dírkou, která nahoře v nafťácích je. Tím ovšem nafťáky uhasí a je mu zima.
Proto Bondy zavolal na nafťáky letos na podzim Kukala. Kukal se jmenuje Bondy chudých, protože nosí malou čepičku, kdežto Bondy nosí velkou čepičku. Nosí velikou kovářskou zástěru, celou z tlusté kůže, která mu sahá až na paty. Vlasy má dlouhé až na zadek a fousy až na předek, a když je zima ovíjí si je místo svetru kolem těla. Nosí dřeváky, a proto velice dupá.
Když přišel k Bondymu, řekl hrozným hlasem: "Hu - hu - hu - kde jsou nafťáky?!" Bondy řekl: "V koutě," a Kukal třikrát zadupal, že se do nich pustí. V tu chvíli nafťáky začaly hořet jako blázen a Kukal odešel.
Po týdnu přestaly nafťáky hořet znovu. Bondy zavolal Kukala. Přišla však jenom Kukalka a řekla: "Hu - hu - hu - kde jsou nafťáky?!" A v tu chvíli začaly nafťáky hořet jako blázen.
Ale za týden přestaly nafťáky znova hřát. Bondy si sedl, že napíše Kukalovi. Vzal veliký papír a napsal velikými písmeny:
KUKAL - BOHNICE - EVROPA
Jak to nafťáky viděly, rozhořely se jako blázen. Bondy potom vzal dopis a provázek a dopis pověsil na provázek a provázek přitloukl ke stropu, aby nafťáky na dopis dobře viděly. Nafťáky měly veliký strach a hořely jako blázen.
Ale za čtrnáct dní se nafťáky přestaly bát a přestaly hořet. Bondy se sebral a šel za Kukalem. Přivedl Kukala, který měl malou čepičku, kovářskou zástěru až na paty, vlasy až na zadek a fousy až na předek a na nohou měl dřeváky - a Kukal se postavil do dveří a řekl: "Hu - hu - hu - kde jsou nafťáky!" A nafťáky se strašlivě lekly a hořely jako blázen, ale Kukal vzal kovářské kladivo a nafťáky rozbil.
Od té doby má Bondy od nafťáků pokoj.
Anglická Jezerní panna se vyznačuje jen tím, že ji nikdo nikdy neviděl a ona si na nafťákách peče topinky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jemmie, 21.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k úryvku
Egon Bondy - Anglická Jezerní panna (Příšerné příběhy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­