ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bondy Egon (*20.01.1930 - †09.04.2007)

­­­­

Příšerné příběhy

Jedná se o soubor 27 minipovídek, který lze často najít pod hlavičkou Literatura pro děti a mládež, což se dá vysvětlit jedině faktem, že Bondy jako podtitul díla uváděl "pravdivé příběhy pro Lopatkovic holky", protože toto dílko s dětskou literaturou jinak opravdu nemá vůbec nic společného.
Knížka je rozdělena do tří chronologických oddílů a obsahuje kratičké příběhy, jejichž rozsah se pohybuje mezi několika větami až stránkou. Jejich tématika je většinou naprosto "šílená" - Bondy zde představuje takové postavy jako Smrťounka, požerače psů, černobílého černocha, plivníky (eventuelně pivníky) nebo vlkodlaky. Většina příběhů se navíc odehrává v domě č. 51 v Nerudově ulici, kde měl Bondy a jeho kamarád pan Lopatka oblíbenou hospůdku a kde Bondy bydlel.

VYBRANÉ PŘÍBĚHY:

Spací příšera
Popisuje stvoření, které přes den spí a probouzí se teprve před půlnocí, aby se mohlo chytnout někoho, kdo je stále ještě vzhůru, a znemožnilo mu jít do postele. Jedinou účinnou zbraní proti ní je pivo nebo sodovka. Velmi často se s touhle nestvůrou potýká právě Bondy, a proto na obranu před ní pije mnoho piva (sodovku ze zdravotních důvodů nesmí).

Pohádka pro Danu Němcovou
Jedná se o nejkratší příběh vůbec, který má pouze jednu větu.
Jednou přijde Dana z lesa domů a najde tam ještě jednou dvanáct dětí.

O kohoutkovi a slepičce - aneb epitaf pro magora
Příběh využívá klasické pohádky o lakomém kohoutkovi a dobré slepičce. V roli kohoutka se zde představuje Ivan Martin Jirous zvaný Magor, roli slepičky nejspíš ztvárňuje jeho přítelkyně (?). Kohoutek a slepička spolu vypijí mnoho piva a o poslední pivo se kohoutek se slepičkou nerozdělí a umře. Epitaf vypadá potom takto:

"Magoře Magoře
nožičky nahoře
Magoře Magoře"

Zakletý školník
Příběh vypráví o školníkovi, který je zakletý v hospodě U Dvou slunců. Pod stolem v hospodě má tlačítko od zvonku, ale když vypije příliš mnoho piva, tak zapomene zazvonit na přestávku. V noci se mění v trolla, ale to ví jen Bondy, děti ne, protože by jinak nechtěly chodit do školy.

Agáta s vlkodlakem
Agáta se vypravila hledat do lesa vlkodlaka, protože byla zvědavá. Všechny rostliny, zvířata a ptáci ji ale varovali, aby běžela honem domů, jinak ji totiž vlkodlak sežere. Vystrašená Agáta doběhla domů a zjistila, že tam Bondy hraje s vlkodlakem karty.

NĚKTERÉ ZAJÍMAVÉ PASÁŽE:

"Všude jinde mají plivníky, ale na Malé Straně jsou pivníci. Pivníci jsou to proto, že chodí na pivo. A jsou dva: Bondy a pan Lopatka. Pan Lopatka je vlastně pivníček, protože je malý. Pivník je naopak pan Kadeřábek, ale ten není malostranský, takže je to vlastně plivník." (Malostranští pivníci)

"Kuba jednou umyl v kuchyni podlahu a tu tam vlezla kočka a dělala šlápoty. Kuba se rozkřikl: "Ty kočko, ty jseš kráva!" A kočka se najednou začala nadouvat, na nohách místo drápků měla kopyta, hřbet měla najednou až u stropu a břicho tahala po zemi, na hlavě mezi ušima měla rohy a těmi Kubu trkl, než bys řekl švec." (O kočce, která byl kráva)

"...Někdy si Smrťounekkapuci zapomene a pak vstoupí k Sluncům s holou lebkou. V hubě má drátky, na nichž má připíchnuté oči, a když vstrčí ruku do huby, tak zatáhne nejdřív jedno oko - a zbude po něm prázdný důlek - a pak druhé oko - a zbude po něm druhý prázdný důlek. Nato se upřeným pohledem obou důlků kouká mlčky na hostinského Frantu tak dlouho, pokud mu nenaleje piva, třesa se hrůzou." (Smrťounek)

"Jednoho dne šel pan Lopatka po Karlově náměstí. Tu uslyšel hrůzné volání: "Pocéém," což v čarodějnické řeči znamená: Dej si bacha." (Peťák po smrti)

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídky jsou vtipné, krátké a moc dobře se čtou. Perfektní odpočinková literatura pro přepracované maturanty - vřele doporučuji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 21.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Bondy - Příšerné příběhyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)