ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Langer František (*03.03.1888 - †02.08.1965)

   
­­­­
- významný český dramatik, legionář a lékař

Narodil se 3. března 1888 v položidovské rodině na Královských Vinohradech v Praze. Vystudoval lékařskou fakultu v roce 1914, byl odveden v době první světové války na haličskou frontu, kde padl do zajetí a v průběhu roku 1916 vstoupil do československých legií v Rusku, kde se stal šéf lékařem 1. pluku legií. V době 1. světové války se dostal jako legionář do ruského zajetí a byl odvezen na Sibiř, odkud se v únoru 1920 dostal přes Japonsko a Čínu do Prahy.
I po vzniku Československa pracoval jako vojenský lékař, ale věnoval se i literatuře, přispíval do Lidových novin. Před druhou světovou válkou byl po čtyři roky dramaturgem městského divadla na Vinohradech.
Pro svůj původ se cítil ohrožen příchodem nacismu, proto v roce 1938 emigroval přes Polsko do Francie a odtud do Anglie. V Londýně byl až do roku 1945 a působil v hodnosti plukovníka jako šéf zdravotnictví československé armády. Konec druhé světové války pro něj znamenal hodnost generála a návrat do vlasti.
Období do února 1948 bylo pro něj významné jak z hlediska tvorby, tak i proto, že v roce 1947 mu byl udělen titul Národního umělce jako tvůrci psychologických her, lidových komedií a knih pro děti.
Po únoru 1948 se umělecky odmlčel, jeho knihy sice nebyly zakázány, ale vycházely jen ojediněle. Zemřel 2. srpna 1965 v Praze a je pohřben na Vyšehradě.

Jeho dílo je velmi významné. Přes povídkovou tvorbu, divadelní tvorbu, k loutkovým hrám pro děti apod. Dramata tvořil jako kmenový autor Vinohradského divadla.
Povídková tvorba se skládá z několika sbírek: Zlaté Venuše, Snílci a vrahové, Předměstské povídky, Pražské legendy, Malířské povídky a nejvýznamnější Filatelistické povídky, které napsal krátce před svou smrtí a v nichž se vyznává ze své sběratelské vášně. V nich se vrací ke své sběratelské vášni a stylem a tématikou jsou podobné dílu Karla Čapka.
Jeho divadelní hry jsou velmi pozoruhodné pro svá témata a zpracování, například drama Periferie: drama o patnácti obrazech (1925) je zvláštním zpracováním otázky viny a trestu. Mladý zloděj Franci nechtěně zabije člověka a tíží ho svědomí. Nikdo ale jeho přiznání nevěří a soudce mu poradí, aby spáchal další zločin, za který dojde trestu. V další hře Andělé mezi námi se jedná o utopii, ve které anděl koná dobré skutky tím, že zabíjí nevyléčitelně nemocné. Drama Jízdní hlídka se vymyká jeho tvorbě, protože líčí život českých legionářů obklíčených za první světové války ruskými bolševiky. Z dalších her je nutno jmenovat hru Železný vlk opět ze života legií nebo hru Dvaasedmdesátka o pragmatickém pochopení pravdy. Nebo i další dramata Svatý Václav, Jiskra v popelu a velmi známé komedie Velbloud uchem jehly, Grandhotel Nevada, Obrácení Ferdyše Pištory.
Z loutkových her pro děti jsou významné: Pes druhé roty, Bratrstvo bílého klíče, Děti a dýka, Princ Kašpárek a jeho koníček a mnoho dalších.
Za svůj život vytvořil František Langer více než padesát děl a knihu vzpomínek Byli a bylo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.10.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
František Langer







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)