ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Langer František (*03.03.1888 - †02.08.1965)

­­­­
- významný český dramatik, legionář a lékař

Narodil se 3. března 1888 v položidovské rodině na Královských Vinohradech v Praze. Vystudoval lékařskou fakultu v roce 1914, byl odveden v době první světové války na haličskou frontu, kde padl do zajetí a v průběhu roku 1916 vstoupil do československých legií v Rusku, kde se stal šéf lékařem 1. pluku legií. V době 1. světové války se dostal jako legionář do ruského zajetí a byl odvezen na Sibiř, odkud se v únoru 1920 dostal přes Japonsko a Čínu do Prahy.
I po vzniku Československa pracoval jako vojenský lékař, ale věnoval se i literatuře, přispíval do Lidových novin. Před druhou světovou válkou byl po čtyři roky dramaturgem městského divadla na Vinohradech.
Pro svůj původ se cítil ohrožen příchodem nacismu, proto v roce 1938 emigroval přes Polsko do Francie a odtud do Anglie. V Londýně byl až do roku 1945 a působil v hodnosti plukovníka jako šéf zdravotnictví československé armády. Konec druhé světové války pro něj znamenal hodnost generála a návrat do vlasti.
Období do února 1948 bylo pro něj významné jak z hlediska tvorby, tak i proto, že v roce 1947 mu byl udělen titul Národního umělce jako tvůrci psychologických her, lidových komedií a knih pro děti.
Po únoru 1948 se umělecky odmlčel, jeho knihy sice nebyly zakázány, ale vycházely jen ojediněle. Zemřel 2. srpna 1965 v Praze a je pohřben na Vyšehradě.

Jeho dílo je velmi významné. Přes povídkovou tvorbu, divadelní tvorbu, k loutkovým hrám pro děti apod. Dramata tvořil jako kmenový autor Vinohradského divadla.
Povídková tvorba se skládá z několika sbírek: Zlaté Venuše, Snílci a vrahové, Předměstské povídky, Pražské legendy, Malířské povídky a nejvýznamnější Filatelistické povídky, které napsal krátce před svou smrtí a v nichž se vyznává ze své sběratelské vášně. V nich se vrací ke své sběratelské vášni a stylem a tématikou jsou podobné dílu Karla Čapka.
Jeho divadelní hry jsou velmi pozoruhodné pro svá témata a zpracování, například drama Periferie: drama o patnácti obrazech (1925) je zvláštním zpracováním otázky viny a trestu. Mladý zloděj Franci nechtěně zabije člověka a tíží ho svědomí. Nikdo ale jeho přiznání nevěří a soudce mu poradí, aby spáchal další zločin, za který dojde trestu. V další hře Andělé mezi námi se jedná o utopii, ve které anděl koná dobré skutky tím, že zabíjí nevyléčitelně nemocné. Drama Jízdní hlídka se vymyká jeho tvorbě, protože líčí život českých legionářů obklíčených za první světové války ruskými bolševiky. Z dalších her je nutno jmenovat hru Železný vlk opět ze života legií nebo hru Dvaasedmdesátka o pragmatickém pochopení pravdy. Nebo i další dramata Svatý Václav, Jiskra v popelu a velmi známé komedie Velbloud uchem jehly, Grandhotel Nevada, Obrácení Ferdyše Pištory.
Z loutkových her pro děti jsou významné: Pes druhé roty, Bratrstvo bílého klíče, Děti a dýka, Princ Kašpárek a jeho koníček a mnoho dalších.
Za svůj život vytvořil František Langer více než padesát děl a knihu vzpomínek Byli a bylo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.10.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
František LangerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­