ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

­­­­

Modrý déšť

Hrdinou je čtrnáctiletý chlapec, který prožívá první lásku a střetává se s prvními životními překážkami a konflikty s okolím.
Příběh je podán bezprostředně, svěžím jazykem a s jemným humorem.

Hlavním hrdinou je čtrnáctiletý Honza, který bydlí v jednom bytě s rodiči, bratrem Pavlem, jeho ženou Olinou a malým synovcem Petříkem. Honzíkův nejlepší kamarád je Sláveček Krejcárek, s nímž se pokouší vyrobit balón, který by vzletěl vysoko do nebe. Honzovou láskou je Slávečkova sestra Monika. Monika je zamilovaná do matikáře Adama.
Honzův otec se dozvěděl, že se uvolnil byt, a tak se Olina s Pavlem rozhodli, že půjdou za předsedou bytové komise Vodinským s prosbou, zdali by ten byt mohli dostat oni. Vodinského syn Zdeněk je spolužákem Honzy, a tak mu otec nařídil, aby se k němu choval slušně.
Honza a Sláveček mají zálibu v autech. Zanedlouho se pořádal závod, jehož se chtěl zúčastnit i Sláveček. Honza mu slíbil, že za fotku Moniky mu vymění ložiska v autě. Monice nejde matematika, proto matikář Adam řekl Honzovi, aby Moniku doučoval. Doučování i výměna ložisek byly naplánovány na stejný den. V tento den však musí Honza pomoci rodičům, vše tedy zmešká. Kvůli tomu se Honza se Slávečkem pohádají a Monika se na Honzu zlobí kvůli zmeškanému doučování. Sláveček automobilový závod vyhraje a s Honzou se udobří.
Honza chránil Moniku a se Zdeňkem se popral. Tím Olina s Pavlem ztratili možnost, že by se za ně Vodinský přimluvil u bytové komise. Honza za rvačku se Zdeňkem dostal domácí vězení.
Monika pozvala Honzu do kina, ale nakonec místo sebe na rande poslala Slávečka, neboť šla do nemocnice navštívit matikáře, jenž si zlomil nohu. Honza byl zklamaný a utěšila ho švagrová Olina. Na Moniku se vykašlal a se Slávečkem dodělal balón, který se vznesl do vzduchu...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Zora Baunerová, 10.02.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Modrý déšť

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­