ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Žít jednou spolu

Děj této prózy nás zavádí na počátek 20. století do doby před první světovou válkou, částečně i během ní. Venkovské prostředí, milostný námět s kriminální zápletkou. Příběh vítězství tolerance a dobra nad zlem, závistí a nesnášenlivostí.

Na osamělém venkovském statku ovdověl hospodář. Zůstal sám s dvěma dcerami a čeledínem. Na jedné straně nebožky želely, na straně druhé cítily úlevu. Selka byla žena tvrdá, neústupná, pro nikoho neměla milého slova. Ani svého muže příliš nectila, ale on ji přesto miloval. Vzala si jej vlastně pro majetek, neboť se domnívala, že brzy zemře, protože byl často nemocný. Čeledín miloval starší hospodářovu dceru a ona jeho city opětovala. Štěstí mladých lidí zmařily intriky. Vdova po stolařovi za pomoci kamarádky Zrzky označila čeledína za otce svého dosud nenarozeného dítěte. Ve skutečnosti byl pravým otcem řezník, který si ji ale odmítl vzít. Čeledín se dozvěděl, jak se věci mají a rozhodl se řezníka navštívit. Ráno jej však našel zavražděného. Lekl se a utekl. Lidé jej zahlédli vybíhat z domu, a proto byl označen vrahem. Pouze hospodářova rodina nevěřila v jeho vinu. Vražda se nakonec objasnila. Vrahem byl z majetkových důvodů řezníkův bratr. Čeledína ale od onoho osudného dne nikdo neviděl. Ubíhala léta, hospodářova dcera měla mnoho nápadníků, přesto ani jeden neuspěl. Byla věrná svému milému. V čekání ji podporovala i mladší sestra, která byla naprosto přesvědčena o čeledínově návratu. Mezitím zemřela vdova po stolařovi a dítě by bylo sirotek. Statkářova rodina si ho vzala k sobě a vychovávali ho. Přišla válka. Jednoho večera se od řeky ozýval křik vojáků. Pronásledovali zběha. Nebyl jim nikdo jiný než čeledín. Děvčata jej spolu s otcem ukryla na statku. Splnil se jim vytoužený sen - byli konečně všichni spolu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Majlíček, 03.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Žít jednou spolu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­