ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Není římského lidu (6)

Příběh začíná v době, kdy Římu vládl mladý a zároveň velmi neoblíbený císař Kaligula. Po jeho zavraždění nastupuje Klaudius. Klaudius se oženil s vlastní neteří Agrippinou, která dala zavraždit jeho první ženu Messalinu a teď měla spadeno i na něho. Klaudia otrávila a k vládě dosadila svého syna z prvního manželství Nerona. Nero nebyl oprávněným dědicem trůnu, ale byl jím plachý Britanikus, syn Klaudia a Messaliny, bratr první Neronovy manželky Oktavie. Nero se nejprve zbavil Britanika a posléze i Oktávie, kterou obvinil z nevěry a rozvedl se s ní. Nero slíbil římskému lidu mír a bezstarostný život, ale opak byl pravdou. Římský lid hladověl, zatímco Nero si žil rozmařile a každý večer pořádal hostiny, při nichž rozhazoval obilí i zlaťáky, jen aby nemusel nechat upéci chleba a nasytit lid.
Hlavní postavou je ale Titus Gaius Petronius. Petronius se narodil v Pompejích v dobré a milující rodině. Při narození mu věštkyně Eirene předpověděla mnoho lásek a také mnoho zklamání. S poslední láskou má přijít i smrt. Petroniova dětská a mládenecká léta poznamenala Flavia Flava, temperamentní blondýnka, která uměla střílet z luku lépe, než kterýkoliv chlapec jejího věku. Flavia Flava zasvětila Petronia do tajů lasky, ale po čase si uvědomil, že už to není ta Flavia Flava, kterou si pamatoval z dětství. Petronius odjel jako mladý vzdělaný a nadaný muž do Říma a pomocí básně se dostal k císařskému dvoru. Později zde potkal svou druhou lásku, otrokyni Epicharis, ale i ta ho opustila. Zdrcený Petronius odjel do Bithynie jako místodržící. Tam objevil svou třetí lásku, krásnou Alyattu. S Alyattou se oženil, ale ta po porodu mrtvé holčičky zemřela.
Petronius, aby utekl kruté pravdě, odjel zpět do Říma. Zde si zařídil přepychový dům a sblížil se se svou sousedkou Poppae Sabinou. Byla tak krásná, že jí nikdo neřekl jinak než "Římská Venuše". Petronius se vrátil ke své funkci římského arbitra. U Římanů si získal obdiv a přezdívku soudce krásy. Na císaře Neroda měl vcelku velký vliv díky své výřečnosti, a proto se ho snažil nenásilně přeměnit ku prospěchu Římu, ale nedaří se mu to. Lid Neronem opovrhoval víc a víc, a tak se Nero rozhodl, že jej potrestá. Při jedné bujaré hostině, kde byl mimochodem přítomen i Petronius, prohlásil památnou větu: "Není římského lidu" a všichni s těžkým srdcem pozorovali, jak v dálce hoří celý Řím, jejich domov.
Nero ke všemu zahájil hon na všechny křesťany bez výjimek. V této kruté době potkal Petronius svou pravou lásku, Nealcé, mladičkou otrokyni. Petronius se s ní oženil a později se jim narodil syn. Proti Neronovi se chystala vzpoura a lid se bouřil. Nero to nenechal jen tak a nechal popravit všechny spiklence. Jeho rukou umřelo mnoho lidí, vinných i nevinných. Před císařovou šíleností stihla utéct jen dlouholetá Petroniova přítelkyně Marcia a Nealcé se synem. Druhý den ráno zašel Petronius do paláce a našel zde k smrti zmlácenou císařovnu Poppae Sabinu, která ho varovala před manželem. Tam mu ale zemřela v náručí po tom, co ji její vlastní manžel zmlátil, i když čekala jeho dítě. Ale bylo již pozdě. Pro Petronia si přišli vojáci. Jak bylo předpovězeno, Petronius umírá. Podřezal si žíly a vše mu zahalila žlutá mlha. Nero zůstal nešťastným člověkem, troskou, kterou už nic netěšilo. Za dva roky, když ho senát prohlásil za nepřítele státu a rozkázal jej zabít, se sám podřezal.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Blanch, 07.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Není římského lidu (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­