ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kerouac Jack (*12.03.1922 - †21.10.1969)

Brigda    
­­­­

Na cestě


Název: Na cestě (On The Road)
Rok vydání: 1994, originální vydání 1957
Nakladatelsví: Odeon
Žánr: Americký autobiografický román, obraz životního stylu beatové generace
Místo: Amerika
Doba: 50. léta 20. století

DĚJ:

Už sám název knihy napovídá o jejím hlavním tématu. Není to román se vzrušujícími zápletkami nebo příběh plný humoru. Příběh se odehrává v poválečné Americe, v netradičním prostředí amerických cest a silnic. V románu Na cestě Jack Kerouac vypráví osudy několika dobrodruhů, kteří jsou "zblázněni" do života a kteří cestují z jednoho konce Spojených států na druhý. Kerouac prostřednictvím Sala Paradise, který je takovým komentátorem všeho dění, popisuje okolní krajinu, jednotlivé státy a města, přes který vede cesta těchto Američanů.
Hlavní postavy (Sal Paradise a Dean Moriarty) se snaží žít po svém, tedy žít nikoliv správně ale spokojeně. Oba se snaží vychutnat každou chvíli a zároveň dosáhnout pocitu blaženosti. K tomu využívají oblíbené rozněcovadla: extáze za pomoci drog, sexuální zážitky (mnohdy homosexuální a bisexuální). Takže si užívají života plného legrace a nespoutanosti.
Dean je člověk, který byl většinu svého mládí v polepšovně (třeba za krádež aut) a svým osobitým životním stylem neměl daleko k tomu, aby se jednoho dne octl ve vězení. Jeho otec se jen dokázal vozit po vagónech a hlavně byl věčně opilý. Častěji než svého syna viděl mříže. Už jako dítě Dean škemral u prokurátora, aby jeho tátu pustili.
Většinou Sal i Dean cestovali po Státech autem (o to se postaral Dean). Na cestě do Friska se zastavil u svého přítele Remiho Boncoeura v Mill City, se kterým nějakou dobu pracoval jako hlídač ubytoven.
Poté co Sal opustil Mill City a s tím i Remiho a Lee Ann, což byla Remiho přítelkyně, pokračoval dál ve své pouti, tentokrát zamířil do Los Angeles pro svůj rukopis, který odmítla filmová agentura Columbia. Na této cestě potkal i dívku jménem Terry, která byla se svým dítětem na útěku před svým manželem, který ji zmlátil, a mířila ke své sestře do LA.
Sal chvilku s Terry a jejím synem Johnym žil, ale nakonec je opustil a pokračoval dál ve své cestě.
Daen se dvakrát rozvedl – s Marylou a podruhé s Camillou, se kterou měl dítě.
Před výpravou do Mexika s seznámil s Inez. S ní se později oženil.
Hlavní postavy: Sal Paradise – stylizace autora, Dean Moriarty – legendární beatik Neal Cassady, Starouš Bull Lee – William Burroughs, a řada dalších postav.
Všichni žijí svobodně, bezprostředně, nespoutáni žádnými pravidly, vyjadřují kult tuláka a mladého hrdiny.
Jejich osudy se v celé knize proplétají a vždy se sejdou na cestě. Do detailů jsou v této knize vykreslovány krásy přírody po celých Spojených státech a Mexiku. Celým dílem nás při četbě provází jazzová hudba, hlavně v podání saxofonu (který Kerouac miloval).
Kniha je rozdělena do pěti oddílů. Na konci každého z nich (kromě předposledního) Sal kotví na chvíli v New Yorku u své tety (matka Kerouaca). Vždy je ale hnán touhou dát se nacestu, aby nakonec zjistil, že Amerika je stejná jak na západě, tak na jihu a jak na východě, tak na severu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra K., 28.09.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Jack Kerouac - Na cestě

Buďte první, kdo přidá komentář.







MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­