ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Osada Havranů (4)

- příběh z mladší doby kamenné

Divous, Kňučák, Dráp, Veveřice... Zvláštní jména? To proto, že jsme se ocitli v mladší době kamenné, v příběhu z pravěku, který nám vypráví o statečném a čestném Havranpírkovi a o jeho odvážných činech, o tom, jak obtížné bylo obstát v kruté zimě, jak se zacházelo se zrádci a jak bojovaly jednotlivé rody s přírodou i mezi sebou, co je žluté kouzlo i jak se z Havranpírka stal muž Bystrý havran.
Nestárnoucí napínavý dobrodružný román, který odhalí mnohé z prehistorie.

V rodu Havranů byl v zimě velký hlad. Divous už to jednou nevydržel a vykřikl: "Dva dny jsem nejedl! Všechno pobiji! Hu-ho-há!" Řval na havraní totem: "Tolik dárků jsi přijímal od nás, vždycky jsi první dostával z ulovené kořisti a ode všeho jídla...!" Nakonec Divous odešel z osady Havranů nadobro.
Dlouho bloudil lesy, kde ho sledovali členové rodu Bobříků. Zajali ho a chtěli ho zabít. Divous řekl Bobříkům, že by mohli uloupit stádo krav; to stádo aby ukradli Havranům.
Nejstarší z chlapců, Havranpírko, měl v tu dobu hlídat osadu. Pro Bobříky nebylo těžké přemoci Havranpírka s několika přáteli a ukrást dobytek. Ostatní chlapci ale brzy na krádež upozornili muže, kteří odešli na lov. Za několik dní přišel Divous prosit, jestli by mu Havrani mohli odpustit a přitom jim nabízel zlato. Ještě před tím než přišel Divouse prosit o odpuštění, poznal Havranpírko chlapce jménem Havraní oko. Za nějakou dobu našli Havrani na výpravě umírajícího Divouse. Ten jim dal zlato, které mu zbylo. Druhý den se mělo rozhodovat o tom, kdo si vezme Veveřici, dceru náčelníka a Havranpírkovu kamarádku. Dostat ji měl ten, kdo dá rodu víc dobytka. Za ženu ji dostal Sokolí oko. Havranpírkovi se od té doby říkalo Bystrý havran.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: katka, 13.12.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Osada Havranů (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­