ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lustig Arnošt (*21.12.1926 - †26.02.2011)

   
­­­­

Propast (2)


HLAVNÍ POSTAVY:

David Wiesenthal, jeho matka a jeho milenky

DĚJ:

Kniha je psána na základě zkušeností a zážitků autora. Jako mladý chlapec byl odsunut do terezínského ghetta a prošel peklem koncentračních táborů Osvětimi a Buchenwaldu. V dubnu 1945 se mu podařilo uprchnout z transportu smrti do Dachau. Také jeho hlavní hrdina, dvacetiletý voják David Wiesenthal, se ocitá v této době a v tomto prostředí.
David se během zimního vojenského cvičení zřítí do propasti a smrtelně se zraní. Na samém konci života vede vnitřní rozhovor jednak se sebou samým, avšak zároveň ustavičně přechází ve vnitřní dialogy s ženami, jež pro něj v životě nejvíc znamenaly - se svou matkou, která je již po smrti, s milenkami i s vysněnou, nedostižnou kráskou, předmětem marné touhy.
Od první strany jako bychom vstoupili do přízračného snu. Dívka plovoucí v jezeře a had, který se smekne ze skály a pak plave k ní a nechá se jí laskat. A pak voják, který se smekne do propasti s lavinou, se najednou ocitá ve svém nitru a má o čem přemýšlet.
David Wiesenthal, český vojín základní služby, se ocitá s posádkou v západních Čechách, kde se při vojenském cvičení zřítí do propasti, aby si na jejím dně v pomalém umírání uvědomoval, kolik propastí už v jeho životě bylo. Při pádu se mu v podvědomí rojí také vzpomínky na minulost, kterou prožil jako dítě v koncentračních táborech, kde byl svědkem otřesných věcí páchaných na lidech.
V rozhovoru s matkou mu matka říká, že ve skutečnosti vlastně nikdy nevyšel z lágru a má pravdu. David nedokáže tragickou zkušenost překonat a na svém životě vlastně nijak zvláště nelpí. Ve chvíli smrti není osamělý jako byl v životě před ní, ale je s milujícími ženami a ty mu dodávají pocit bezpečí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 10.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Arnošt Lustig - Propast (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­