ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezděková Zdeňka (*19.04.1907 - †12.08.1999)

   
­­­­
Narodila se v jihočeském městě České Budějovice 19. dubna 1907. To bylo ještě za Rakouska. Ve svém rodišti chodila do školy a tam se také vracela, i když na čas působila jako středoškolská profesorka v Praze a Sušici. Stala se docentkou české a slovenské literatury a literatury pro mládež. Napsala mnoho učebních textů k dějinám naší literatury. Od roku 1962 se plně věnovala literatuře. Psala do Jihočeských listů, spolupracovala s rozhlasem, překládala a psala knihy a knížky pro dospělé čtenáře i pro děti.
Často navštěvovala Jugoslávii, což ovlivnilo její zájem o slovinskou literaturu. Bezděková debutovala románem Bezbranný vítěz (1947). Tento román čerpá z období okupace a líčí život mladé ženy, jejíž partner byl zatčen gestapem.
Další román je opět věnován dospělým - Já, město Mokroves (1952), vychází ze situace po osvobození.
Další román pro dospělé vyšel pod názvem Bílá paní (1979), v r.1970 vyšla novela Lásky nedočkavé a celek autorčiny tvorby pro dospělé završuje básnická sbírka Věčný Oněgin (1974).
Velkého úspěchu dosáhla Zdeňka Bezděková svým prvním dílem pro děti a mládež Říkali mi Leni. Kniha Říkali mi Leni (1948) byla mnohokrát reedována, přeložena do ruštiny, ukrajinštiny, angličtiny, slovenštiny, slovinštiny, dánštiny, švédštiny a patří k předním prózám zobrazujícím život dětí za druhé světové války.
Po svém úspěšném debutu pro děti a mládež přichází s další novelou Štěstí přijde zítra (1960), kde se snaží popsat život své hrdinky v osvobozené vlasti.
Následuje román Prázdniny v Tanapu (1973), který už je určen spíše větším dětem, Marta věří na zázrak (1974), příběh s dívčí hrdinkou také určen dětem již starším. Žádná z dalších knih však již nedosáhla takového úspěchu.
Bezděková se ve všech svých dílech projevuje jako citlivá a vnímavá pozorovatelka dětského světa. Její osobní vztah k životu dítěte se projevuje také v próze Děvčátko Zdena a moudrý pes (1977) i v povídce Zpěváček z voňavé meze (1979).
Zdeňka Bezděková neusiluje o nové umělecké přístupy, snaží se zejména o osobitý pohled na dítě, snaží se dostat pod povrch dění a zachytit psychiku dítěte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: muci, 14.10.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Zdeňka BezděkováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­