ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezděková Zdeňka (*19.04.1907 - †12.08.1999)

­­­­

Bludný kámen

Příběh dvou mileneckých dvojic odehrávající se v Jižních Čechách za vlády Vladislava Jagellonského. Hlavním dějištěm románu jsou České Budějovice, které byly v té době v držení uherského krále Matyáše. Autorka pro svůj děj čerpala ze starých kronikářských záznamů i ze starých pověstí, především o bludném kameni na českobudějovickém náměstí. Na pozadí realisticky vylíčených vztahů mezi českými a německými měšťany, tovaryšské rebelie, cechovních pořádků i tehdejšího náletu kobylek se odvíjí tragický milostný příběh.

Poté co byl Jiří z Poděbrad sesazen z trůnu, začíná vládnout části Čech Vladislav Jagellonský. Moravu, Slezsko a některá česká města, například České Budějovice, měl ve svém držení uherský král Matyáš Korvín. Všichni lidé museli vyznávat Matyášovu víru. Komu se to nelíbilo nebo začal veřejně uctívat kalich, byl většinou odsouzen k smrti. Na věži Mandě hlídal věžný Hans Steinstock, který dostal příkaz vyhlížet uherské vojsko - takzvané Uhříky, kteří měli v tu dobu procházet Budějovicemi. Věžný Steinstock měl dceru Markétu, která občas vyhlížela s ním. Jednou si Markéta všimla, jak se někdo blíží k bráně. Byl to mladý platnéř Ondřej, jenž přicházel za svým strýcem Jáchymem Padrtou. Strýc Ondřeje ubytoval ve svém domě, kde žil se svou o několik let mladší ženou Veronikou. Ondřej pravidelně docházel do místní hospody U Hroznu, kde se radil s ostatními tovaryši, jak si vybojovat větší mzdu a volné pondělky. Po nějaké době se vědělo o mladém platnéři, že je kališník, a tak mu lidé začali přezdívat Ondřej Husita. Ondřej se postupně seznamoval s městem a zdejším obyvatelstvem. Jeho přítelem se stal mladý provazník Filip, který by se rád ucházel o Markétu, ale protože neměl oficiální dokument o svém vyučení, scházel se s Markétou potají. Tajným schůzkám napomáhala Markétina kmotra Gabriela, jež také pomocí různých bylin připravovala masti a léčila lidi. Ondřej se také zamiloval, ale do své tety Veroniky. Město postupně chátralo pod náporem Uhříků. Na Budějovickém náměstí přibývalo stále více poprav. Každou popravu musel doprovázet průvod některého řemesla. Tovaryši potom odklidili mrtvolu a uklízeli náměstí. Uprostřed náměstí vyčníval dlažební kámen. Lidé se ho mnohokrát snažili vykopat a zahodit, ale kámen se druhý den objevil na stejném místě. Začalo se říkat, že je to kámen mrtvých. O život přišel i strýc Jáchym, když se zastal mladého učence, jehož surově mlátil jeden z Uhříků, a tak ho Jáchym zabil. Příští den byl za to Jáchym popraven. Vdova Veronika využila příležitosti a nabídla Ondřejovi sňatek. Ten už ji ale nechtěl, a tak si na truc vzala německého mistra platnéře. Když Uhříci začali stále více napadat město a všude kolem se vedli války, lidé provolávali, že chtějí mír a klid, jaký byl za mistra Jana. Matyáš by také rád mír, ale zároveň chtěl vymýtit kacířství. Ondřejovi nechtěla městská rada udělit měšťanství, protože si na něj byla stěžovat teta Veronika, že pomohl jedné odsouzené uprchnout. Mezitím se Filip s Markétou domluvili, že spolu utečou z města. Filip ještě předtím zašel do hospody na poradu s tovaryši. Mladé tovaryše v hospodě napadla městská rada. Během této bitky někdo zabodl pana rychtáře. Všichni tovaryši z hospody včetně Ondřeje a Filipa byli za rychtářovu smrt druhý den popraveni. Markéta vstoupila do kláštera a Veronika skočila do řeky. Město se stále více bouřilo. Nakonec lidem byly zvýšeny mzdy a povoleny volné pondělky. Po Krvavé středě, kdy bylo zabito deset mladíků, se na vyčnívajícím kameni objevuje černý kříž.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 03.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeňka Bezděková - Bludný kámenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­