ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezděková Zdeňka (*19.04.1907 - †12.08.1999)

   
­­­­

Říkali mi Leni (3)

Příběh malého děvčátka, které bylo za války odvezeno do Německa k adopci.

Celý příběh se odehrává za druhé světové války. Hlavní hrdinkou je Leni Freiwaldová. Žije v německé rodině s matkou, babičkou a bratrem Raulem. K matce, která je zapřisáhlá nacistka, nechová příliš láskyplné city a s bratrem Raulem má společnou jedinou věc: nenávist ke strýci Ottovi. Jediný člověk, jehož má opravdu ráda, je její babička. Za války je v Německu bída a Lenina rodina je chudá. Leni nemá skoro žádné hračky. Může si hrát jen s vystřihovanými papírovými panenkami. Jedné dala české jméno Jarmila. Na jméno Jarmila přišla jednou, když jí babička vyprávěla o jedné české paní, jíž potkala v Karlsbadu (v Karlových Varech). Leni se svým vzhledem i povahou velmi liší od celé rodiny, a když jednou uslyšela rozhovor mezi matkou a strýcem Ottou, zapátrá ve své vlastní paměti a začne mít podezření, že do své rodiny vlastně nepatří. Zanedlouho najde na půdě kufřík s nápisem Made in Czechoslovakia, ve kterém objeví panenku v kroji, o které neví, že pochází z Česka. Tohle Leni naprosto utvrdí ve své předtuše o svém jiném původu.
Ve škole se slaví mikulášská besídka. Leni dostane od spolužačky Anne Loreové psaníčko, v němž je napsáno, že Leni není žádná Freiwaldová, ale cizí harant, kterého našel na nádraží. Leni je zoufalá a nešťastná. Připadá si všemi opuštěná. Leni jednou vyslechne náhodný rozhovor mezi matkou a babičkou, kde uslyší, že je slováckého důvodu a že její otec již dávno nežije. Ale matka prý žije v Československu.
Za pár dní Američané odvedou chlapce ze sousedství, jenž byl do Německa přiveden na převýchovu. Leni se tedy rozhodla oznámit Američanům, že je z Československa, a tam že žije i její matka. Při sáňkování se náhodou seznámí s jedním Američanem, kterému celý svůj příběh vysvětlí. Jdou spolu na americký úřad péče o děti a mládež. Zde Leni znovu celý svůj příběh povypráví důstojníkům, kteří přinesou seznam pohřešovaných československých dětí. Lenino jméno ale v seznamu není. Leni poprosí o pomoc svého antifašistického učitele pana Bauma. Pan učitel napsal dopis tetě bývalé Leniny spolužačky, jež se před časem odstěhovala do Prahy. Za pár dní přijde dopis, kde se píše, že v Klatovech žije u svého otce paní Sýkorová a že není pochyb, že Leni je její dcera. Leni se tedy chystá na cestu do svého skutečného domova. Rozloučí se s panem učitelem, se svou kamarádkou a také s Američanem, který jí k nálezu nového domova pomohl. Babičce napíše dlouhý dopis na rozloučenou, kde jí píše, jak ji měla velice ráda. Leni dostane nové, tedy vlastně své původní jméno Alena Sýkorová a byla připravena odcestovat. Když po dlouhé cestě vystoupí z vlaku, uvidí krásnou ženu. Tato žena je její skutečná maminka Jarmila Sýkorová. To, že Leni svou opravdovou maminku nosila v srdci a vždycky ji milovala, je zřejmé z posledních vět příběhu: "Mlčím a vím, že tohle je láska. Mlčím, neboť neumím říci: Maminko!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 30.01.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeňka Bezděková - Říkali mi Leni (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­