ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Johns William Earl (*05.02.1893 - †21.06.1968)

­­­­

Kapitán, poté i světoznámý spisovatel, William Earl Johns se narodil 5. února 1893 v malé vesničce Hertfordu v hrabství Hertfordshire.

V lednu 1905 nastoupil na Richard Hal Grammar School. Po absolvování v roce 1912 byl zaměstnán jako kontrolor u Městské zdravotní služby ve Swaffhamu v Norfolku. Poté postihlo teprve devatenáctiletého Williama velké neštěstí - zemřel mu na tuberkulózu jeho otec.

Jako dvacetiletý narukoval k pěchotě. Brzy nato byl odvelen na Balkán, ale ještě se stačil oženit s Maude Huntovou, dcerou anglikánského faráře. O rok později se jim narodil syn William Earl Carmichael.

V roce 1917 Johns onemocněl malárií a byl odvelen zpět do Anglie. Za několik měsíců po jeho návratu vybízela vláda dobrovolníky k službě u RFC. To se mu zdálo zajímavé, a proto se rozhodl nastoupit.

Toto byl pro dnešního čtenáře knížek o Jamesu Bigglesworthovi zásadní zlom. Kdyby nabídka zůstala bez odezvy, nikdy by nevznikly tak zajímavé publikace, jaké knihy o pilotovi ve válce i po ní zajisté jsou.

Earl William Johns

16. září 1917 byl sestřelen nad nepřátelským územím, nad městem, kde byla Angličany před pár dny vybombardovaná nedělní škola, byl zajat a po roce odsouzen k smrti. Bylo však podepsáno příměří a Johns byl propuštěn.

Doma byl považován za nezvěstného, a tak, když se vrátil domů, měla celá jeho rodina a přátelé velkou radost. S koncem války však přišli potíže - propouštění přebytečných vojáků, a tak byl Johns propuštěn. Za osm měsíců si opět získal nové zaměstnání, stal se náborovým pracovníkem u nově vzniklé RAF.

Vlivem dlouhodobého odloučení si manželé již nemají co říci, ale rozvést se také nemohou z náboženských důvodů. A tak si Johns nachází přítelkyni - Doris Leighovou.

V dubnu 1932 začal vydávat časopis o letectví - Popular flying a již v prvním čísle tohoto časopisu vystupuje James Bigglesworth. Díky Bigglesovi, jak říkají přátelé i nepřátelé majorovi Bigglesworthovi, se v Anglii během 2. světové války přihlásilo mnoho mladých lidí k RAF. Kvůli autorským právům na svá díla zakládá společnost W.E.Johns.

William Earl Johns zamřel na zástavu srdce 21. června 1968. Jeho věrná přítelkyně Doris však nežila o moc déle a zemřela 26. září 1969.

Johnsovy knihy se však vydávají v České republice ještě v současné době.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Máša, 24.09.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
William Earl JohnsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­