ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Johns William Earl (*05.02.1893 - †21.06.1968)

   
­­­­

Biggles a poslední vzducholoď


Vydání: 1999 - Toužimský a Moravec
Hlavní postavy: Biggles, Bertie, Algy, Singer
Charakteristika: Biggles je velmi chytrý, protože toto tajemství není lehké vyluštit a je hodně závislý na pomoci svých kamarádů, protože bez nich by asi nedokázal najít ukradený model letadla.
Žánr: dobrodružný

DĚJ:

Kniha vypráví o skupině mužů, kteří se rozhodli vyluštit tajemné zmizení tajného modelu letadla.

Na základně v Egyptě všichni oslavují kapitánovy narozeniny, jen hlídka je na stráži. Najednou je uspí otravný plyn. Po oslavě proběhne kontrola a zjistí se, že byl ukraden tajný model letadla. Všem přijde divné, že silnice za táborem je úplně promočená a přitom srážky tu nebyly nejbližší půlrok. Děj se přenáší na konferenci do Londýna, kde vrchní genrál zadává Bigglesovi úkol toto tajemství vyluštit. Večer, když se všichni čtyři sejdou, Biggles jim vše řekne a jejich kamarád, který je obsluhoval, má nápad. Podle něj letadlo unesla vzducholoď, protože nikdo z posádky nic neslyšel. Zátěží vzducholodě byla voda, kterou vzducholoď vypustila. Všichni tedy odlétají na místo činu a Bertie si ještě stihne koupit pár čepic. Na místě činu je uvítá podivný desátník. Až když Biggles udělá již několikátý vyhlídkový let, něco zjistí. Zaletí k přístavu u Rudého moře. A protože vzducholoď potřebuje pro svůj let vodík, nechá vytisknout záznamy všech lodí, které dovážely do přístavu vodík. Mezitím Bertie, který zůstal na základně, také něco zjistí. Na oslavě nebyl jediný muž, který neměl ani službu. Byl to ten podivínský desátník. Zjistí, že zmizel, a tak jede přímo k hangárům, kde se už koná požár. Naštěstí toho desátníka zabije, ale je raněn. Jejich přítel Algy, který měl letět přes území nějakého šíleného lorda (toto území bylo zakázané) neměl moc velké štěstí. Spadnul do pouště. Když hledal záchranu, objevil velikou jeskyni a v ní vzducholoď. Byl ale zajat nepřátelskými silami. Bertie dále zjistil, že po havárii vzducholodě v Duseldorfu zbyly pouze dvě. Ty byly rozebrány, ale rozebrané díly odpovídaly pouze jedné vzducholodi. Rádiem pošle Bigglesovi zprávu o jeho objevu. Ten během letu objeví vzducholoď a skočí přímo na ni. Dostává se do kabiny, na které je upevněno letadlo. Tam najde Algyho. Rozváže ho, uvolní model, který spadne přímo do moře. Potom s Algym seskočí na padáku. Uvidí je nepřátelská loď a střílí po nich. Trefí ale vzducholoď a ta vybouchne. Po úkolu dostanou Biggles a jeho přátelé medajli za hrdinství a zvláštní služby vlasti.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

**** - kniha se mi líbí, protože se celou dobu luští tajemná věc a výsledek pátrání neustále mění svou podobu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří Havlíček, 03.01.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
William Earl Johns - Biggles a poslední vzducholoďMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­