ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Johns William Earl (*05.02.1893 - †21.06.1968)

­­­­

Biggles vypráví: Bitva o Anglii

Námět: Bernard Asso
Ilustrace: Francis Bergese
Vydání: 1997 - Toužimský a Moravec
Hlavní postavy: Churchil, Goering, Dowding, Otto Werner
Žánr: dobrodružný
Charakteristika: Biggles je v letadle velmi přesný díky počtu sestřelů a na zemi velmi nápaditý.

DĚJ:

Kniha vypráví o 2. světové válce a hlavně o účastnící se Anglii.

Píše se rok 1940 a v Londýně se právě sešli hlavní velitelé Anglie, kde se navrhuje i ústup z hlavní vojenské fronty. Dále se dozví, že Anglie nedokáže vyrobit více než dva Hurricany a dva Spitfiry denně. Naštěstí má Anglie tajné dekódovací zařízení, kterým dokáže rozluštit německé zprávy. Němci se zase nejprve rozhodli pro mír, ale vzápětí se musel uzavřít kanál La Manche a začaly útoky na letiště. 10. července 1940 vzlétly německé bombardéry nad Anglii, kde se mají spojit s letkou stíhačů. V Anglii ihned vyhlásili poplach a několik letek muselo do vzduchu. Probíhal těžký boj a letci RAF absolvovali několikset startů. Nakonec ztratili o mnoho méně letounů než Němci. Luftwafe stále držela tlak nad kanálem La Manche. Nakonec se rozhodlo o invazi do Anglie. Anglii stále chyběli piloti a nikdo z okolních zemí nechtěl riskovat život. Němci se rozhodli, že tzv. "Den orla" nastane 13. srpna 1940. Bylo to oznámeno všem německým pilotům. Nejprve ale museli Němci obsadit vzdušný prostor, a tak zaútočili již o pět dní dříve. Když nadešel "Den orla", odstartovala celá Luftwafe. Spitfiry dostaly za úkol zničit stíhačky a Hurricany měly zničit bombardéry. Boj pokračoval i po setmění. Luftwafe uskutečnila asi 1500 startů a ztratila o mnoho více stíhacích letounů než RAF. O 2 dny později opět odstarovaly bombardéry krytí Messerschmity. Německé ztráty byly oproti RAF obrovské. RAF byla oceněna Churchilem slovy o odvaze pilotů. Pomalé německé "Stuky" byly staženy. Stíhači se nyní od bombardérů nesměli oddělit. Další útok měl nastat 24. srpna. Přesně podle plánu Heinkely 111H odstartovaly a začaly bombardovat anglická letiště. Dále se Anglie dověděla o německých plánech na další vylodění. Bombardovací skupina musela vyletět na Berlín.
Goering se ohromně naštval a Němci zprostředkovali odvetu a bombardovali spoustu anglických letišť. Utrpení Anglie nepřestávalo. Hitler se rozhodl bombardovat anglická města, a tak Londýn vzplanul. 7. září zahájil Goering další nálet na Anglii. Německé ztráty již nebyly tak velké jako předtím, ale vylodění v Anglii stále hrozilo. Němci se radovali z jejich prospěchu a skoro již ovládli Anglii. V tuto chvíli do děje vstupují Američané a do boje zapojují rychlé Thunderbolty. Během bojů byl vynalezen velmi rychlý a s velkým doletem Thunderbolt P-51. Na německé straně zase vyvinuli Messerschmit Me 262. Stále se dařilo spíše v Anglii než v Německu. Optimistické však byly obě strany. Vítězstvím pro Anglii a Ameriku byla bitva, kde na bombardující bombardéry zaútočily Messerschmity, ale Mustangy byly rychlejší a vpadly jim tak do zad. Nakonec zavládl všude mír a Anglie slavila.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

**** - kniha se mi líbí, protože je plná zajímavých údajů a válka je stále nerozhodná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří Havlíček, 03.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Earl Johns - Biggles vypráví: Bitva o AngliiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­