ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Yeats William Butler (*13.06.1865 - †28.01.1939)

   
­­­­
Yeats Boughton

William Butler Yeats se narodil v Dublinu do rodiny právníka, který patřil k protestantské menšině. Jeho rodina měla malířské sklony, a tak i mladého Yeatse to táhlo k umění. V letech 1883 až 1886 studoval výtvarné umění. Po dvaadvaceti letech strávených střídavě v Dublinu, Londýně a v irském hrabství Sligo se usadil v roce 1887 natrvalo v Londýně, kde byl ovlivněn okultními vědami, což se projevilo i v jeho tvorbě a v jeho pojetí symbolismu.

V té samé době se dostal do styku s vlasteneckým kulturním hnutím, které v osmdesátých letech po nezdaru Parnellovy parlamentní opozice vystřídalo v Irsku přímý politický boj o autonomii. Parnell byl pro Yeatse vzorem nacionalistického vůdce. Yeats se stal spoluzakladatelem irského národního divadla i irské akademie věd a umění. Organizoval také hnutí tzv. Keltské renesance. Zajímal se totiž o keltskou kulturu, která se taktéž projevila v jeho básnické tvorbě.

Dalším jeho motivem byla láska k revolucionářce Maud Gonneové, která jeho cit ovšem neopětovala. Byla již provdaná za majora MacBrinda. Druhá jeho láska byla Iseulta Gonneová, adoptivní dcera Maud. I tato láska se stala nevyslyšenou. Nakonec se oženil s dívkou okultních sklonů. Z poezie se v pozdějších letech vrhá na tvorbu esejistickou a tvorbu básnických dramat.

Mezi jeho nejvýznamnější básnické dílo patří:

The Wanderings of Oisin (1889, Oisinovo bloudění)
Poems (1895, Básně)
The Wind Among The Reeds (1899, Vítr v rákosí)
In the Seven Woods (1903, V Sedmilesí)
The Green Helmet and Other Poems (1910, Zelená přilbice a jiné básně)
Responsibilites (1914, Zodpovědnost)
The Wild Swans at Coole (1919, Divoké labutě v Coole)
Michael Robartes and the Dancer (1921, Michael Robartes a tanečnice)

Mezi jeho významná dramatická díla patří:
The Countess Cathleen (1892, Hraběnka Kathleen)
The Land of Heart's Desire (1894, Země touhy)
The Shady Waters (1900, Temné vody)
The Hour-Glass (1904, Přesýpací hodiny)
On Baile's Strand (1905, Na Bailově břehu)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hraběnka Cathleen
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
William Butler YeatsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­