ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Yeats William Butler (*13.06.1865 - †28.01.1939)

­­­­

Hraběnka Cathleen

  • nebo též Hraběnka Kathleen či Hraběnka Cathleenová
  • drama o pěti výjevech

Tato hra se odehrává historicky v Irsku během hladomoru. Idealistická hraběnka z titulu prodává svou duši ďáblu, aby mohla zachránit své nájemníky před hladem a zatracením za to, že prodali své vlastní duše. Po její smrti je vykoupena, protože její motivy byly altruistické a vystupují do nebe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Kvasnička a Hampl v Praze roku 1929. Z anglického originálu The Countess Cathleen přeložil Josef Julius David. Počet stran: 83.

OBSAH:

Jedná se o veršované drama psané v blankversu. Odehrává se v magickém bezčasí, kde se setkává křesťanství s keltským pohanstvím.

Hraběnka Cathleen se vrací na osamělé sídlo, kde v dětství žila s chůvou Oonou. Irský venkov je vyhladovělý a objevují se přízraky: rohaté sovy promlouvající lidským šepotem, člověk s ušima jako netopýří křídla či muž bez nosu, úst a očí, jehož tvář je jen "stěna z masa".

Hraběnka cestou rozdá všechnu hotovost chudým lidem. Hostí ji také Shamus se ženou Mary a 14letým synem, kteří se po jejím odchodu - i přes Maryin odpor - rozhodnou přivolat ďábly. Ti také vzápětí přicházejí v podobě dvou kupců a nabízejí jim peníze výměnou za jejich vlastní duše a za verbování dalších. Zbožná Mary raději umírá hladem, kdežto hospodář a syn se mění v agresívní lidské zrůdy.

Cathleen si dává svým zamilovaným společníkem, bardem Aleelem, vyprávět o keltských vílách. Ty zapomínají jména svých milých, a proto kvůli nim nemohou truchlit.

Pak se dozvídá o ďáblech a prodává své majetky, aby mohla vydražit duše národa. Ďáblové ji však okradou a lživě ji informují, že lodě s obilím, pro něž poslala, se potopily a volové zahynuli. Hraběnce nezbývá, než prodat vlastní duši (lidské duše mají různou hodnotu) a za stržené peníze koupit jídlo pro poddané. Podepisuje smlouvu perem z kohouta, jenž kokrhal během Petrovy zrady.

Propukne bouře, v níž se utkají andělé a běsi (keltští pohanští bohové? ďáblové?) a Cathleen umírá. Aleel a Oona se od jednoho z andělů dozvídají, že Panna Maria uvítala hraběnku na nebesích, neboť hleděla na záměr, nikoli na čin: Cathleen se upsala ďáblu z křesťanské lásky. Oba hraběnčini společníci si přejí zemřít rovněž. Zde hra končí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 30.01.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Butler Yeats - Hraběnka CathleenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­