ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kramerius Václav Matěj (*09.02.1753 - †22.03.1808)

   
­­­­
Vaclav Matej Kramerius Zoula

Václav Matěj Kramerius se narodil 9. února 1753 v početné rodině kostelníka a hostinského v Klatovech.
V místě svého rodiště již jako odrostlejší chlapec vychodil jezuitské gymnázium, studium filozofie dokončil v Praze roku 1775. Poté se začal věnovat studiu práv. Našel však, především zásluhou Dobrovského, zálibu ve staré české literatuře a historii. Stal se tedy knihovníkem a opisovačem starých rukopisů u rytíře Jana Neuberka. Pracoval také na uskutečnění josefínských reforem.

Roku 1785 se stal faktorem v tiskárně Johanna Ferdinanda ze Schönfeldu, od roku 1786 byl redaktorem c. k. Pražských novin.
Od roku 1789 začal vydávat vlastní konkurenční Císařské královské pražské poštovní noviny a hned rok nato otevřel vydavatelství a knihkupectví Česká expedice. O dva roky později měl i vlastní tiskárnu a jeho noviny byly obohaceny o další přívlastky "Krameriusovy c. k. vlastenecké", od roku 1801 s přílohou Pražský posel.

Díky své bohaté organizátorské a vydavatelské činnosti a pro zásluhy v šíření českých knih byl Kramerius srovnáván s Danielem Adamem z Veleslavína. V souladu s jazykovými normami Josefa Dobrovského pečoval o jazykovou kulturu českých zemí.

Kramerius zemřel 22. března 1808 v Praze, ale v jeho práci pokračoval syn Václav Rodomil Kramerius.

Kromě vyplňování obsahu vlastních novin není Krameriova spisovatelská činnost bohatá. Velmi zajímavý je jeho překlad německé úpravy Robinsona Crusoe, který vyšel pod názvem Mladší Robinson, knížka výborná, šlechetné mládeži české ku poučení a vyražení.
Sbírka s názvem Noví čeští zpěvové pro krásné pohlaví ženské obsahuje Krameriovy básnické pokusy ještě z jeho faktorských let.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 06.09.2012

­­­­

Diskuse k životopisu
Václav Matěj KrameriusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)