ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dobrovský Josef (*17.08.1753 - †06.01.1829)

­­­­
Portrait of Josef Dobrovský

Narodil se v Ďarmotech v Maďarsku v rodině vojáka. Jeho původní jméno bylo Doubravský, Dobrovský vzniklo špatným zápisem do matriky. Vyrůstal v německém prostředí, česky se naučil až na gymnáziu v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě a v Klatovech. Vystudoval teologii, ale působil jako vychovatel u pražského šlechtice Nostice. Roku 1784 spoluzakládá Českou (později Královskou) společnost nauk a několik let je i jejím ředitelem. Podílí se na založení Národního muzea v Praze roku 1818. Vede soukromé slavistické a bohemistické přednášky.
Josef Dobrovský se stal nejdůležitější osobou počátku českého národního obrození.

DÍLO:

Podrobná (zevrubná) mluvnice češtiny - dílo psané německy
Slovník německo-český - měl dva svazky
Mluvnice staroslověnštiny - dílo psané latinsky
Dějiny českého jazyka a literatury - považuje se za vrchol české literatury dobu veleslavínskou

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 15.10.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Josef DobrovskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­