ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fischerová Sylva (*05.11.1963)

­­­­

Fischerová se narodila v Praze, je autorkou reflexivní lyriky.

Otec Josef Ludvík Fischer byl filozof a sociolog. Nevlastní sestra, Viola Fischerová, je básnířka. Po maturitě na gymnáziu v Olomouci (1982) studovala v letech 1983-91 na FF UK a MFF UK v Praze filozofii, fyziku a klasickou filozofii. Pracuje jako odborná asistentka na katedře klasické filozofie FF UK v Praze.

Verše prvotiny Chvění závodních koní (1986) vznikaly ve znamení dychtivého a otevřeného přijímání světa, citových překvapení i potřeby narušování konvencí.
Následná Velká zrcadla (1990) ustanovila jako základ součásti její poetiky obraz, který sdružuje nenadálé situace a významy a podněcuje údiv, pochybnost i duchovní přesah, konstatující tíhu světa i pobývání ve věčnosti.
Třetí sbírka V podsvětním městě (1994) posunula autorčinu lyriku do meditativní polohy, kdy se z pocitů otřesení, ustrnutí i zápasu s mlčením rodí potřeba hloubky a cesty k pramenům poznání.
Transcendentní směřování své poezie prohloubila Fischerová sbírkou Šance (1999).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 26.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Světový orloj
­­­­

Diskuse k životopisu
Sylva FischerováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)