ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Witkiewicz Stanislav Ignacy (*24.02.1885 - †18.09.1939)

   
­­­­
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Polský malíř, filozof, básník a dramatik. Narodil se ve Varšavě. Byl synem kritika a spisovatele, jenž byl spoluzakladatelem polského naturalismu. Mládí prožil v Zakopaném v Tatrách, v prostředí umělců a literátů. Od roku 1905 studoval na Akademii výtvarných umění v Krakově. Několik měsíců pobýval ve Francii, kde navštěvoval galerie a muzea. Podnikl také cestu do Austrálie, ze které se vrátil za první světové války. Absolvoval důstojnickou školu v Petrohradě a sloužil v elitním gardovém pavlovovském pluku. Po válce se vrátil do Zakopaného a v rychlém sledu napsal od roku 1921 do roku 1923 osmnáct her. Většinou se setkaly s totálním nepochopením, některé se staly příčinou skandálů, některé nebyly vůbec uvedeny, jiné zcela propadly. Například ve hře Tumor Mozkovič odmítli herci jednoho varšavského divadla v roce 1926 vystupovat. To jen dokazuje, jak Witkiewiczova dramatika svou nezvyklostí doopravdy nesmírně šokovala svou dobu. Pro něho bylo divadlo místem, kde se uskutečňuje podivný sen, jenž v ničem, ale vůbec v ničem nemá vztah ke skutečnosti. Své texty však netvořil jako literát, ale jako filosof a malíř. Nesoustředil se na uspořádání slova jako prvořadého prostředku pro vznik a existenci dramatu, ale na intelektuální konstrukce a vizuální představy. Své myšlenky o divadle zformuloval ve spise Úvod k teorii čisté formy v divadle. Po polské porážce roku 1939 spáchal sebevraždu.

DÍLO:

Divadelní hry: "Nové osvobození; Na malém dvorci; Chobotnice; Blázen a jeptiška; Šílená lokomotiva; Matka; Vodní slípka; Tumor Mozkovič; Ševci"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.11.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Stanislav Ignacy WitkiewiczMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­