ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sapfó (*627 př.n.l - †568 př.n.l)

   
­­­­
Sapfó byla jednou z prvních řeckých i světových básničkářek. Autorka se zřejmě narodila v na ostrově Lesbos, který se nachází v Egejském moři. Svoje dětství strávila v hlavním městě Mytiléne. Pocházela z aristokratické rodiny, která se mnoho zajímala o politiku. Právě boje o moc a proti tyranům ji donutily uprchnout z ostrova pryč. Utekla na Sicílii, odkud se později vrátila a zůstala na rodném ostrůvku až do své smrti, která na sebe nenechala dlouho čekat. K autorce se vztahuje i několik legend. Nelze určit, které se zakládají na pravdě, ale s jistou můžeme říci, že legenda o její smrti skokem z Leukadské skály kvůli nešťastné lásce k Faonovi není založena na pravdě, ale na fantazii římských autorů komedie. I když dodnes navštěvují turisté Leukadskou skálu kvůli této fámě. Sapfó vedla dívčí kroužek, který uctíval bohyni lásky Afroditu. Zde učila dívky ze šlechtických rodin smyslu hudby, poezii, tanci a samozřejmě dobrým mravům.
Z jejích děl se dochovaly pouhé zlomky milostných a svatebních písní (př. Písně z Lesbu). Svá díla psala v aiolském nářečí řečtiny a dá se říci, že psala především elegie a hymny. Již ve starověku si vysloužila přezdívku "Desátá múza" a dodnes je spojována s lesbickou láskou. I když opačné sexuální orientace pravděpodobně nebyla, což dosvědčuje i důkaz, že byla matkou Kleis a manželkou Kerkilase, který jí odkázal velké jmění. Její setkání s muži je uvedeno v jedné z Alkaiových básní. Po autorce je pojmenována metrická stavba verše - sapfická strofa, která se často používala v období antiky. Sapfó si vysloužila obdiv svých součastníků, a to Pútarchose či Solóna. Platón ji nazval již zmíněnou přezdívkou "Desátá múza" a Antipatros dokonce "Homérem ženského rodu". Podle Lukiánose patřila mezi "sladkou chloubu ostrova Lesbos". Ovlivnila mnoho významných římských autorů jako Ovidia, Horatia, Catullu i básníky v období romantismu, a to především R.M.Rilka, J.Ch.F.Holderlina. Také ovlivnila Boccaccia, Byrona a Petrarcu. Spisovatelka Madame de Steal dokonce napsala o Sapfó hru. Sapfó zemřela v roce 568 př.n.l.
Tvorba Sapfó se těšila slávě, ale často byla zakázaná. V Byzancii dokonce spálili všechny její knihy. Byly zničeny její svatební písně, milostné písně, epigramy i hymny oslavující její přítelkyně. Zbytek děl nařídil zničit papež Řehoř VII., jenž se zasloužil o zničení celé knihovny v Constantinopoli i v samotném Římě. V 19. století se objevily u řeky Nilu papyry, na kterých bylo zaznamenáno něco málo z díla Sapfó. Tato poezie byla ztracena dvě tisíciletí a staří Egypťané používali tyto papyry jako obaly pro mumii, posvátná zvířata a rakve. Rozluštění těchto časem poškozených papírů bylo velmi obtížné a trvalo několik desítek let. Tato práce je velmi složitá, protože některé části chybí, a proto se překlady v některých místech liší. Její jediné dochované dílo je Modlitba k Afroditě. Její tvorba stále slouží k inspiraci různých básníků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 25.03.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
SapfóMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­