ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Svobodová Růžena (*10.07.1868 - †01.01.1920)

­­­­
Růžena Svobodová

Prozaička, autorka reportážních črt, vzpomínek a také knih určených dětem. Otec Svobodové, rozené Čápové, byl správcem klášterního panství v Mikulovicích u Znojma, kde se také Růžena narodila. V šesti letech se přestěhovali do Prahy, kde žila až do své smrti. Vzdělání, které získala v klášterní škole, rozšiřovala velmi intenzivním studiem, zejména světové literatury. V 80. letech pracovala jako domácí učitelka. Roku 1890 se provdala za básníka, dramatika a prozaika F.X.Svobodu. Její salon navštěvovali přední pražští umělci (F.X.Šalda, B.Benešová, M.Pujmanová a další). Dojmy z návštěv v cizích zemích (Itálie, Jugoslávie, Francie) i z pobytu na českém a zvláště moravském venkově v Beskydách jí často poskytly náměty pro literární díla. V letech první světové války se věnovala práci v dobročinných spolcích (České srdce). Stála v čele časopisů Lípa (1918-19) a Zvěstování (1919). Obdiv k její osobnosti vyjádřil nejpronikavěji F.X.Šalda v eseji In memoriam R.S. a ve své sbírce básní Strom bolesti.

DÍLO:

Ve svých románech a povídkách hledala odstíněný výraz pro složitou psychiku postav, jejichž touha po štěstí je drcena konvenčním, požitkářským světem. Pro českou literaturu objevila zejména svět senzitivního ženství a jemné citlivosti dítěte.

Přetížený klas (1896) - v této próze postihla nejhlouběji drama ženy; vypráví o setkání s přemýšlivou, neklidnou dívkou Olgou, která se instinktivně brání společenským normám, jež zbavují člověka jeho osobitosti
Milenky (1902) - román
Pěšinkami srdce (1902) - povídkové soubory
Černí myslivci (1908) - kniha povídek
Posvátné jaro (1912)
Hrdinné a bezpomocné dětství (1920) - povídková kniha ze světa dětí
Ráj (1920) - kniha vzpomínek, kde vrcholí autorčiny pokusy postihnout prostotu i složitost prvního poznávání

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 28.12.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Růžena SvobodováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­