ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Těsnohlídek Rudolf (*07.06.1882 - †12.01.1928)

­­­­
Rudolf Tesnohlidek

Byl synem čáslavského zemědělce. Po ukončení gymnázia studuje na pražské univerzitě. Studium však nedokončil, místo toho se oženil. Jeho žena je ale smrtelně nemocná a později umírá.

Roku 1907 odjíždí do Brna, kde začíná pracovat v redakci Lidových novin. I jeho druhé manželství končí rozvodem. Třetí ženu si vezme pět let před svou smrtí. Prosadí se jako válečný dopisovatel.

Objevil pro svět svéráznou a až neuvěřitelně známou postavičku Jana Eskimo Welzla, polárního lovce a zlatokopa. Ze života zvířat napíše Lišku Bystroušku, kterou tolik proslaví Janáčkovo zhudebnění.

Když roku 1919 najde v předvečer Štědrého dne v lese odložené nemluvně, začne usilovat o zařízení ústavu pro opuštěné děti.

Ve dvacátých letech se cítí čím dál víc opuštěný, propadá pesimismu a beznaději. V pozůstalosti zanechá nejen svůj životopis a závěť, ale také i báseň na rozloučenou, v níž si stěžuje na tíživý osud: "Já rostl pro bolest a nikdy neublížil," a uzavírá, "dál sloužit nemohu. Jsem unaven a zmučen, jdu dolů do země, je konec mojí pouti."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danyss86, 04.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Rudolf TěsnohlídekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­