ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Těsnohlídek Rudolf (*07.06.1882 - †12.01.1928)

­­­­

Kolonia Kutejsík

Románová kronika z brněnské periferie před první světovou válkou. Dějovou osu tvoří osud manželství úředníka Kobilenky.
Kobilenka je člověk hodný, ale nesamostatný, a proto prohrává své štěstí. Manželství, jež bylo uměle slepeno cizími lidmi se rozpadá - manželé se sobě odcizují. Koupě vilky v projektované kolonii na periferii jejich rozchod urychlí. Rozcházejí se jako dobří přátelé.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1958 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 399.

OBSAH:

Mladý úředník Kobilenka bydlel v činžáku ve středu Brna. Jeho hezká manželka těžce odolává nástrahám, kterými ji lákají manželovi kamarádi. Brzy si však už celý dům vypráví pověsti o její nevěře, které nejsou zcela liché.

Kobilenkovi nehodlají dále snášet domnělé pomluvy a s pomocí bohaté tety si zakoupí dům na brněnské východní periferii, který jim už dříve doporučoval Kobilenkův přítel Faltus. Mladí manželé netuší, do jakého nebezpečí se řítí.

Pozemek, na němž stojí jejich vila, patřil kdysi Kutejsíkovi, svéráznému dítěti brněnské periferie. Ten byl oklamán jakýmsi spekulantem, a tak Kutejsík ztrácí část svého majetku a vila připadne advokátu dr. Meislovi, na něhož zatrpklý Kutejsík zanevře a tropí mu všemožné nepříjemnosti. Neprodá ani místo pro cestu k vile, a proto je vila zcela nepřístupná bez jeho svolení; a Kutejsík si svá práva náležitě hlídá a střeží.

Kobilenka se s Kutejsíkem naštěstí brzy dohodne, získá i pozemek na cestu a hned se s manželkou do vily nastěhují. Ačkoliv ji nazvou "Paradajs", nebydlí se jim tu zrovna rajsky. Sousedé, kteří tvoří vlastně jedinou obrovskou rodinu Kachlíků, nejsou s novými majiteli spokojeni.
Hned při stěhování je Kobilenka urazí, když z neznalosti poměrů je pohostí "sprostým" jídlem. Rovněž se jim nelíbí, že Kobilenkovi dosud neoslavili svůj příjezd pohoštěním celého okolí. Když se to Kobilenka dozví, napraví svůj omyl a získá od sousedů aspoň na chvíli pokoj.

Více jej však trápí manželčino chování, jež se stále zjevněji přátelí s dr. Kotulánem. Kobilenka se jí nelíbí pro svou tichou povahu a zálibu v hospodářství.
Jednou je Kobilenka svědkem, jak ho Kutejsík před sousedy veřejně pomlouvá. Ve rvačce, která se mezi nimi strhne, je Kobilenka těžce raněn.

Všichni sousedé se pak spiknou proti němu. Sypou mu smetí do zahrádky, stavějí zdi, aby jej připravili o slunce i výhled.

Mezitím dozrává rozchod manželů. Rozejdou se ve shodě jako přátelé. Paní jede do válečného lazaretu jako ošetřovatelka a Kobilenka prodává svou vilu Faltusovi a těší se na nový život...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 28.04.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Rudolf Těsnohlídek - Kolonia KutejsíkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­