ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Russellová Rachel Renée (*13.03.1961)

­­­­
RachelReneeRussell
 • povolání: spisovatelka, autorka příběhů pro děti a mládež
 • národnost: americká
 • datum a místo narození: 13. března 1961, Saint Joseph, Michigan, USA
 • oficiální web: www.dorkdiaries.com

Rachel Renée Russellová se narodila jako nejstarší z pěti sourozenců (má ještě 2 mladší sestry a 2 mladší bratry-dvojčata) v malém městě Saint Joseph, které se nachází na břehu michiganského jezera ve státě Michigan ve Spojených státech amerických. Kromě psaní dětských knih se autorka živí i jako právnička. V současné době žije v Severní Virginii (Northern Virginia), je rozvedená a má dvě již dospělé dcery Erin a Nikki.

První svou knížku napsala a sama si ji i ilustrovala již v šesté třídě jako narozeninový dárek pro své bratříčky.
Jako spisovatelka se ale proslavila až sérií knih s názvem Deník mimoňky (2009, Dork Diaries). Příběhy, jež zde popisuje, mají reálný základ, který je založen na zkušenostech Rachel a jejích dcer, když studovaly na střední škole. Autorka v nich vtipně zachycuje běžný život hlavní postavy Nikki Maxwellové, jež se snaží zapadnout ve škole mezi spolužáky.
Série Deník mimoňky, která v tuto chvíli čítá již na 11 knih, byla přeložena do více než 36 jazyků. O jejím úspěchů svědčí i vysoká prodejnost - okolo 30 milionů prodaných kopií.
Příběhy této série jsou vtipně podány čtenářům, díky čemuž je autorka opravdu velmi oblíbená a obsazuje nejvyšší příčky v různých žebříčcích.

Z DÍLA:

 • Deník mimoňky: Příběhy z neslavnýho života (2009, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Fabulous Life) - první kniha humorných deníkových zápisků školačky Nikki, školní mimoňky s velkou dávkou talentu pro výtvarku a trapasy; Nikki nastupuje na novou školu a nutně potřebuje iPhone a hromadu cool oblečení - místo toho jí ale maminka koupí deníček!
 • Deník mimoňky: Příběhy neoblíbený pařičky (2010, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Popular Party Girl) - druhá kniha série; začal nový školní rok, ale Nikki se daří ve škole snad ještě hůř než loni; na žebříčku oblíbenosti všech podivných existencí se umístila nejen za školníkem a vrchní kuchařkou, ale dokonce až za školním maskotem Ještěrkou Jirkou; život jí sužuje všemi milovaná MacKenzie a před klukem svých snů, Brandonem, se umí akorát perfektně ztrapnit; navíc začíná období plesů, večírků a party a zatím to vypadá, že jediným východiskem, jak se na ně vetřít, znamená zapsat se do dobrovolné úklidové čety a ples absolvovat v kostýmu "pytel sajrajtu" - Nikki však umí zazářit za každých okolností!
 • Deník mimoňky: Příběhy netalentovaný pop hvězdy (2011, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Talented Pop Star) - třetí kniha série; kdo by si nechal ujít příležitost zúčastnit se talentové soutěže, zvlášť když se výherce objeví i v televizi a nejspíš se z něj stane slavná superstar; jenže v životě Nikki není nikdy nic tak jednoduché a její zapřisáhlá rivalka MacKenzie už spřádá další ďábelský plán, jak jí šanci stát se oblíbenou pop hvězdou překazit, a navíc ji připravit i o nejlepší kámošky a její tajnou lásku...
 • Deník mimoňky: Příběhy neohrabaný krasobruslařky (2012, Dork Diaires: Tales From a Not-So-Graceful Ice Princess) - čtvrtá kniha série; nezadržitelně se blíží oslavy vánočních svátků a s nimi každoroční charitativní lední revue "Vánoce na ledě", která se koná 31. prosince; Nikki s nerozlučnými kamarádkami Chloe a Zoey chtějí bruslit za zvířecí útulek, kterému schází finanční prostředky, aby se mohl nadále starat o osamělá zvířata; navíc zvířecí útulek "Chlupáč v tísni" vede Brandonova babička a Nikki by přece pro Brandona udělala všechno na světě, dokonce vystřihne parádní krasobruslařské číslo a strčí celou MacKenzie s jejím dokonalým outfitem do kapsy...
 • Deník mimoňky: Příběh nerozumný poradkyně (2012, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Smart Miss Know-It-All) - pátá kniha série; Nikki je už zase v průšvihu, její zlomyslná rivalka MacKanzie totiž vyhrožuje, že ve školních novinách vyzradí tajemství, jež by mohlo totálně zničit život nejen jí a jejím nejlepším kámoškám, ale dokonce i Brandonovi; aby mohla Nikki na MacKanzie dohlídnout, vrhne se na novinařinu i ona a shodou bláznivých okolností skončí jako poradkyně skrytá pod přezdívkou Slečna Všeználková - jenže její poradna slaví nečekané úspěchy a ona je najednou úplně zavalená prací...
 • Deník mimoňky: Příběhy nešťastný lásky (2013, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Happy Heartbreaker) - šestá kniha série; školní valentýnský ples, vůbec nejdůležitější společenská událost celého roku, se kvapem blíží a Nikki by na něj hrozně ráda vyrazila se svým idolem Brandonem - jenže co když ji odmítne?
 • Deník mimoňky: Příběh nestylový TV celebrity (2014, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Glam TV Star) - sedmá kniha série; Nikki Maxwellová a její kapelka se konečně dočkají svých pěti minut slávy a při nahrávání jejich hitovky, kterou před pár měsíci zaujali slavného televizního producenta, je bude dokonce sledovat televizní štáb; jenomže v životě největší školní mimoňky není nikdy nic tak jednoduché: dokáže se Nikki poprat se svým novým pekelně natřískaným rozvrhem?
 • Deník mimoňky: Příběhy nepohádkový budoucnosti (2014, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Happily Ever After) - osmá kniha série; Nikki Maxwellová už zažila pěknou řádku pohrom a za spoustu z nich mohla její věčná rivalka MacKenzie, ale tentokrát už to královna školních oblíbenkyň fakticky přehnala - Nikki se totiž její vinou ocitne v podivném snovém světě obydleném pohádkovými postavami; naši hrdinku tady ovšem nečeká žádný princeznovský život, neboť když se vám do cesty v jednom kuse pletou zuřiví medvědi, hladoví vlci, praštěné královny a prohnilé čarodějky a mezi vámi a hrozivou smrtí stojí jen roztržitá prťavá víla, která poplete každé zaklínadlo, nezbude vám než se modlit, abyste se zase pěkně rychle probudili!
 • Tvůj vymazlený mimózní deníček - speciální vsunutý díl Deníku mimoňky
 • Deník mimoňky: Příběhy nehorázný primadony (2015, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Dorky Drama Queen) - devátá kniha série; Nikkiina noční můra se stala skutečností - její rivalka MacKenzie jí totiž ukradla deníček: co když všem vyslepičí její mega tajné myšlenky a pocity?; brzy se ale ukáže, že se MacKenzie zachtělo něco víc, než si jen přečíst zápisky své úhlavní mimoňské nepřítelkyně - prostřednictvím deníku ji touží zasvětit do svého fantasticky úchvatného života nejoblíbenější holky na škole
 • Deník mimoňky: Příběhy neschopný psí chůvy (2015, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Perfect Pet Sitter) - desátá kniha série; když se Nikki upíše k hlídání 7 rozkošných štěňátek a jejich chundelaté maminky, aby pomohla svému idolu Brandonovi, ještě netuší, že se všechno jako obvykle šíleně zkomplikuje; podaří se jí s pomocí nejlepších kámošek Chloe a Zoey schovat osm nesmírně živých pejsků před oběma rodiči, celou školou a jedovatou mrchou MacKenzie, která si už zase brousí zuby na to, aby jí pekelně ztrpčila život?
 • Deník mimoňky: Příběhy nesnášený spolužačky (2016, Dork Diaries: Tales From a Not-So-Friendly Frenemy) - jedenáctá kniha série; Nikki Maxwellová má vážně pech, ze všech škol, kam ji mohli přidělit na studentský výměnný týden, se ji rozhodli poslat zrovna na Mezinárodní akademii Hampton Hills, jinak známou jako novou školu její zapřísáhlé rivalky MacKenzie Hollisterové; a to ještě není to nejhorší: vypadá to totiž, že jí osud do cesty postavil někoho ještě příšernějšího, než je MacKenzie!
 • Maxovy trable: Zamčený ve školní skříňce (2017, The Misadventures of Max Crumbly: Locker Hero) - první díl řady pro starší děti líčí humorné deníkové zápisky Maxe Drolla; třídní gauner zamkne Maxe v pátek do školní skříňky

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ess147, 09.01.2018

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Rachel Renée RussellováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)