ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dačický z Heslova Mikuláš (*23.12.1555 - †25.09.1626)

­­­­

Paměti

KRÁTCE O AUTOROVI

Narodil se roku 1555 v Kutné Hoře jako syn měšťana, který bohatl z dolů. Až do svých asi 40 let nedělal nic, než že se toulal po hospodách, sháněl ženštiny a pil, rval se a flákal. Už ve svých 24 letech zdědil velký majetek, nemusel pracovat. Jedinou jeho zábavou byl spor, který trval 33 let a musel se bránit obvinění z vraždy, když v souboji zabil jiného měšťana.

O DÍLE

Jeho kronika zhruba do roku 1610 byla velmi čtivá, byla to taková drbna, kde kdo se oženil, zemřel, koho mučili, pověsili, kdo co koupil. Potom se tím již moc nebavil, jeho sloh je spíš suchý.
Zajímavé jsou jeho postřehy:

  • Čechám nejvíce škodili cizáci, na které byla vrchnost i právo krátcí.
  • Pokud prošlo zemí vojsko, zůstala pustina, lid zbídačený, žoldáci mnoha národů loupili, kradli, znásilňovali a nikdy nebyli odsouzeni, kupci navyšovali ceny, aby z toho také něco měli, kdo mohl, ze země utekl.
  • Po Bílé Hoře katoličtí kněží bez velkých peněz neoddávali, nekřtili, nepohřbívali, pokud někdo nebyl katolík, nedostal práci, děti nemohly chodit do školy, apod.
  • Pouze chudí lidé byli trestáni za krádeže, vraždy a jiné závažné trestné činy, chudí neměli peníze na soudy a bohatí se mohli z kriminálu vykoupit.

Kronika je vedena ještě otcem Mikuláše Dačického až do roku 1626, kdy Mikuláš ve věku 71 let zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 16.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Mikuláš Dačický z Heslova - PamětiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­