ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dačický z Heslova Mikuláš (*23.12.1555 - †25.09.1626)

   
­­­­

Paměti

str. 26: Správce královského důchodu při dolech Severin pojal k manželství Kateřinu Holickou, kurvu starou.

str. 52: Děkan Sixtus Candidus, 60letý a nedávno vdovcem, střečkoval se k starosti a oženil se s Esterou, služebnou od pekaře Sudy. Děkan se omlouval, že má mnoho semene a nemůže je udržeti. Proto si ulehčil a učinil pohoršení. Hleď žádost tělesnou rozumem spravovati!

str. 60: Káče Hromové, děvečce nezvedené, byl u pranýře vyšoustán pardus, protože si uhonila parchanta. Když byla přivedena k mrskání, volala na jiné kurvy, proč je také nemrskají. Nebo téhož činu dopustila se i Maruška Nožířovic.

str. 62: Ale pan opat nepovstal již z nemoci a v sedleckém klášteře zemřel. Byl nevelkého vzrůstu, veselý stařeček milující muziku a sám ji výborně uměl. Ač mnich, na mnichy a jeptišky zanevřel a říkával, že ho do kápě vstrčil čert, a jeptišky nazýval nebeskými kurvami.

str. 81: Pražské noviny tiskly, že v městečku Říčanech, na statku pana Zikmunda Smiřického narodilo se Elišce Šicové dítě, které nemělo oči ani uši, a nos jako indiánský kohout morák, ústa velmi široká a na rukou toliko po čtyřech prstech. Dítě vydávalo hrozný hlas a dvě hodiny po křtu zemřelo.

str. 85: V Praze nějaký doktor Jesenius, přespolní medik, chtěl dokonale věděti o přirození a údech člověka. Na právní vrchnosti vyžádal si jednoho zločince odsouzeného k smrti. Usmrtil ho jedem, pořezal všechny údy, otevřel tělo a viděl, jak a co v něm leželo, zvláště žíly. Toto umění zvou medikové anatomací.

str. 100: Bylo tištěno, že na statcích pana Albrechta z Valdštejna nedaleko města Jaroměře, ve vsi Slotov, porodila jedna žena dvě dítky, děvčátka, která měla hlavičky srostlé v hromadu a která tak spolu nosila a kojila.

str. 123: Panna Kateřina, dcera nebožtíka pana Zikmunda Stejška, dopustila se kratochvíle a dostala děťátko. Žalovala na jakéhosi školního žáka na Horách Kutných a obvinila ho u pražské konsistoře. Byla mu přisouzena k manželství a musil se s ní oddati. Alleluja!

str. 191:
Nech toulání, milý mnišku,
obejmi radši jeptišku,
polib ji v řiť nebo v čelo,
však je všudy jedno tělo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 17.12.2005

­­­­

Diskuse k úryvku
Mikuláš Dačický z Heslova - PamětiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­