ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šiktanc Karel (*10.07.1928 - †26.12.2021)

   
­­­­
Karel Šiktanc (4479595169)

Karel Šiktanc se narodil v roce 1928 v Hřebci u Kladna. Autor patří k významným českým básníkům. Byl také novinářem a překladatelem. Studoval učitelství, ve kterém dále pokračoval na vysoké škole pedagogické, jíž však nedokončil. Zvolil raději žurnalistiku a plně se jí věnoval. Svou kariéru novináře započal v Mladé frontě. Dá se říci, že Šiktanc nebyl žádná výjimka a jeho počáteční kariéra byla velmi ovlivněna komunistickou ideou. Později se autor stává redaktorem v Československém rozhlasu, zde pracoval až do roku 1960. Autor také vydával v časopisech jako Květen, Almanach Květen a Hlubší než smrt. Později dosáhl velkého životního úspěchu a stává se šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta. Básník překládal ruské poezie, a to například J.A.Jevtušenka, B.L.Pasternaka či B.Sluckého. Během normalizace upadl v nemilost, a proto musel opustit své milované zaměstnání. Nemohl u nás více publikovat, a proto vydával svá díla v samizdatu (tajně), anebo v cizině. Z nouze vystřídal několik zaměstnání - pracoval například jako údržbář tenisových dvorců. V roce 1989 získal cenu Jaroslava Seiferta za sbírku Srdce svého nejez. Také získal Státní cenu za literaturu díky sbírce Šarlat. Později získal cenu Českého literárního fondu a další jiná ocenění.

Karel Šiktanc zemřel ve věku 93 let v Praze.

DÍLO:

poezie "Heinovské noci; Slepá láska; Šarlat; Srdce svého nejez; Hrad Kost; Vlnobití; Artéská studna; Jak se trhá srdce"
pro TV "Paní mlha; Pravda a lež; Nejkrásnější sen; Štědrovečerní romance (napsal ji společně s J.Šotolou)"
pro rozhlas "Královna s vlčí tváří; Svatební šat"
pro děti "Kapela pana Anděla; O dobré a zlé moci"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 26.06.2008

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Karel ŠiktancMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­