ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jevtušenko Jevgenij Alexandrovič (*18.07.1933)

­­­­

Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko (Евгений Александрович Евтушенко), ruský básník, scénárista, herec a režisér, se narodil 18. července 1933 v obci Zima v Irkutské oblasti.

Vystudoval Literární institut Maxima Gorkého v Moskvě. Hodně cestoval po tehdejším Sovětském svazu i v zahraničí. Z těchto cest načerpal pro svá díla nepřeberné množství námětů. Píše obrázky z cest, žánrové scénky, filozofická zamyšlení i poetické povídky o velkých průmyslových stavbách... Opěvuje v nich pracovní nadšení lidí, objevují se i výrazné satirické obrazy.
Jevtušenkův verš je lehký, poutavý, projevuje se v něm básníkova vnímavost i snaha o spojení epického tématu s publicistickým, snaha o zachycení živé současnosti.

První sborník jeho básní Rozvědčíci budoucnosti (Разведчики грядущего) byl publikován roku 1952.
Bratrská vodní elektrárna (1965, Братская ГЭС) - poéma o stavbě elektrárny, pojednává o hrdinské práci sovětských (ruských) občanů.
Ke stému výročí narození Vladimira Iljiče Lenina napsal Jevtušenko rozsáhlou poému Kazaňská univerzita (1970, Казанский университет).

Pozoruhodná jsou i další básníkova díla - poémy Čtvrtá měšťanská, Slepičí ráj, sborníky básní Třetí sníh (1955, Третий снег), Silnice entuziastů (1956, Шоссе Энтузиастов), Něha (1962, Нежность), Cesta číslo jedna a další. V roce 1978 mu vyšel sborník básní Utrennij narod (Утренний народ).

Básník si také velmi oblíbil gruzínskou poezii, studoval ji a mnohá její díla přeložil do ruštiny.

V J.A.Jevtušenkovi získala ruská literatura talentovaného a neobyčejně plodného básníka, jenž dokáže živě reagovat na aktuální problémy současnosti.

JEVTUŠENKO JAKO HEREC A REŽISÉR:

Vzlet (1979, Взлет) - ve filmu ztvárnil významného ruského vědce Ciolkovského
Škola synů (1983, Детский сад) - autorský film J.A.Jevtušenka (režie), ve kterém vzpomíná na své dětství poznamenané válkou; vystupuje zde jako podivínský šachista "Aljochin"
Stalinův pohřeb (1990, Похороны Сталина) - film sám režíroval; zahrál si v něm sochaře

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 10.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jevgenij Alexandrovič JevtušenkoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­