ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jevtušenko Jevgenij Alexandrovič (*18.07.1933)

   
­­­­

Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko (Евгений Александрович Евтушенко), ruský básník, scénárista, herec a režisér, se narodil 18. července 1933 v obci Zima v Irkutské oblasti.

Vystudoval Literární institut Maxima Gorkého v Moskvě. Hodně cestoval po tehdejším Sovětském svazu i v zahraničí. Z těchto cest načerpal pro svá díla nepřeberné množství námětů. Píše obrázky z cest, žánrové scénky, filozofická zamyšlení i poetické povídky o velkých průmyslových stavbách... Opěvuje v nich pracovní nadšení lidí, objevují se i výrazné satirické obrazy.
Jevtušenkův verš je lehký, poutavý, projevuje se v něm básníkova vnímavost i snaha o spojení epického tématu s publicistickým, snaha o zachycení živé současnosti.

První sborník jeho básní Rozvědčíci budoucnosti (Разведчики грядущего) byl publikován roku 1952.
Bratrská vodní elektrárna (1965, Братская ГЭС) - poéma o stavbě elektrárny, pojednává o hrdinské práci sovětských (ruských) občanů.
Ke stému výročí narození Vladimira Iljiče Lenina napsal Jevtušenko rozsáhlou poému Kazaňská univerzita (1970, Казанский университет).

Pozoruhodná jsou i další básníkova díla - poémy Čtvrtá měšťanská, Slepičí ráj, sborníky básní Třetí sníh (1955, Третий снег), Silnice entuziastů (1956, Шоссе Энтузиастов), Něha (1962, Нежность), Cesta číslo jedna a další. V roce 1978 mu vyšel sborník básní Utrennij narod (Утренний народ).

Básník si také velmi oblíbil gruzínskou poezii, studoval ji a mnohá její díla přeložil do ruštiny.

V J.A.Jevtušenkovi získala ruská literatura talentovaného a neobyčejně plodného básníka, jenž dokáže živě reagovat na aktuální problémy současnosti.

JEVTUŠENKO JAKO HEREC A REŽISÉR:

Vzlet (1979, Взлет) - ve filmu ztvárnil významného ruského vědce Ciolkovského
Škola synů (1983, Детский сад) - autorský film J.A.Jevtušenka (režie), ve kterém vzpomíná na své dětství poznamenané válkou; vystupuje zde jako podivínský šachista "Aljochin"
Stalinův pohřeb (1990, Похороны Сталина) - film sám režíroval; zahrál si v něm sochaře

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 10.01.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)