ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Schulz Karel (*06.05.1899 - †27.02.1943)

   
­­­­
Karel Schulz (1899-1943

Spisovatel a žurnalista. Narodil se 6. května 1899 v Městci Králové v rodině s velkou kulturní tradicí (otec - překladatel z angličtiny a severských jazyků, matka - harfenistka Národního divadla), zemřel v Praze 27. února 1943.

Studoval práva, později medicínu. Z existenčních důvodů studia přerušil a stal se členem brněnské redakce Lidových novin, kde působil jako soudničkář a divadelní kritik. Po návratu do Prahy pracoval jako parlamentní zpravodaj Lidových listů, v roce 1935 získal místo vedoucího redaktora v Národní politice. Tuto funkci zastával až do své smrti.

Ve dvacátých letech velmi sympatizoval s komunistickým hnutím, byl členem uměleckého sdružení Devětsil. Své první příspěvky tiskl v levicových novinách a časopisech (Rudé právo, Sršatci a jiné). Roku 1926 byl z Devětsilu vyloučen, poté se názorově sblížil s katolicky orientovanou skupinou spisovatelů (Durych).

DÍLO:

text k baletu Jana Zelinky "Skleněná panna"
povídky "Peníz z noclehárny; Prsten královnin"
román "Kámen a bolest"
pohádky "Princezna z kapradí"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SchulzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­