ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Schulz Karel (*06.05.1899 - †27.02.1943)

   
­­­­
Karel Schulz (1899-1943

Spisovatel a žurnalista. Narodil se 6. května 1899 v Městci Králové v rodině s velkou kulturní tradicí (otec - překladatel z angličtiny a severských jazyků, matka - harfenistka Národního divadla), zemřel v Praze 27. února 1943.

Studoval práva, později medicínu. Z existenčních důvodů studia přerušil a stal se členem brněnské redakce Lidových novin, kde působil jako soudničkář a divadelní kritik. Po návratu do Prahy pracoval jako parlamentní zpravodaj Lidových listů, v roce 1935 získal místo vedoucího redaktora v Národní politice. Tuto funkci zastával až do své smrti.

Ve dvacátých letech velmi sympatizoval s komunistickým hnutím, byl členem uměleckého sdružení Devětsil. Své první příspěvky tiskl v levicových novinách a časopisech (Rudé právo, Sršatci a jiné). Roku 1926 byl z Devětsilu vyloučen, poté se názorově sblížil s katolicky orientovanou skupinou spisovatelů (Durych).

DÍLO:

text k baletu Jana Zelinky "Skleněná panna"
povídky "Peníz z noclehárny; Prsten královnin"
román "Kámen a bolest"
pohádky "Princezna z kapradí"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SchulzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)