ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kipling Joseph Rudyard (*30.12.1865 - †18.01.1936)

­­­­
Rudyard Kipling, by Elliott & Fry (cropped)

Anglický básník, romanopisec a povídkář Rudyard Kipling se narodil v Bombaji. Jeho otec vyučoval na umělecké škole, později působil jako správce muzea v Paňdžábu. Už od malička byl seznámen s hindustánským jazykem prostřednictvím domorodých sluhů, kteří ho obklopovali. V šesti letech poslali rodiče chlapce do Anglie za výchovou a vzděláním. Vojenskou kariéru mu překazila jeho krátkozrakost a studium na univerzitě vyžadovalo příliš vysoké finanční zajištění, tudíž se Kipling vrátil k rodičům do Indie. Zde se stal pomocníkem šéfredaktora místních anglických novin, ve kterých mu vyšli první básně a povídky.

Ve 42 letech si to oklikou namířil zpátky do Londýna - přes Barmu, Japonsko, Singapur a Hongkong. Cítil se osamělý. Zanedlouho si našel manželku Caroline Balestierovou. Ale ani ta jej nezbavila charakteru samotáře.

Jeho tvorba si získala poctu a uznání. Stal se prvním anglickým spisovatelem, který získal Nobelovu cenu za literaturu (1907), mimo jiné byl jmenován básníkem laureátem.

Když mu v 1. světové válce zemřel syn, jeho tvorba ztratila dřívější nadšení a elán. Zemřel roku 1936.

DÍLO:

  • Popěvky z vojenského oddílu (básnická sbírka, 1886)
  • Prosté povídky z hor (básnická sbírka, 1888)
  • Kniha džunglí (napsáno v USA, nejslavnější dílo, 1894)
  • Druhá kniha džunglí (1895)
  • Kniha džunglí (pozdější vydání 1. a 2. Knihy džunglí v jednom svazku)
  • Stopka a spol. (román, 1899)
  • Kim (román, 1901)
  • Bajky i nebajky (sbírka příběhů, 1902)
  • Povídky zednářské lóže (prozaická sbírka, 1926)
  • Tvůj sluha a pes (prozaická sbírka, 1930)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 30.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Joseph Rudyard KiplingMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­