ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kaván Josef (*19.09.1903 - †29.07.1986)

   
­­­­

Josef Kaván byl prozaik, autor románů ze života slezské vesnice, fejetonista. Je znám hlavně pod svým pseudonymem A. C. Nor. Narodil se 19. září 1903 v Kylešovicích u Opavy do rodiny mlynářského dělníka a zemřel 29. července 1986 v Praze. Jméno Josef Kaván-Nor používal od roku 1926, kdy si jej nechal úředně změnit.

V roce 1924 maturoval na gymnáziu v Opavě, následně v letech 1924-1929 studoval na Univerzitě Karlově. Působil jako redaktor a poté jako spisovatel z povolání, věnoval se popularizační přednáškové činnosti. Intenzivně pracoval v Syndikátu českých spisovatelů, v roce 1948 z něj byl vyloučen, jeho knihy až na výjimky nesměly být vydávány. Po roce 1952 pracoval jako dělník a redaktor. Publikovat směl opět až v roce 1956, většina jeho nových prací ale začala vycházet až od poloviny šedesátých let. V roce 1963 odešel do důchodu.

Mimo svého pseudonymu A. C. Nor užíval rovněž i těchto pseudonymů: Josef Dvorský, Silesiacus, Bolemír Hlavnický, Josef Matýsek, Alfa X, Bělin, Ferry, Petr Kýr a další. Publikoval i pod mnoha šiframi (např. ACN, acn, Běl., nr, nr., (N) aj.

Norův vstup do literatury románem Bürkental (1925) byl velmi úspěšný. Realistický obraz slezské vesnice po 1. světové válce, sledovaný na konfliktech dvou rodů, zachytil selskou lásku k půdě i generační rozdílnost vesnického kolektivu. Mravní úpadek selského rodu sahající až k zločinům je tématem románu Rozvrat rodiny Kýrů (1925), plného zla a naturalistické osudové determinovanosti. Životní odvaha a vzestup vlastního otce inspirovaly autora k napsání románu Raimund Chalupník (1927), v němž se hrdina, bezzemek, propracuje až k vlastnictví statku. Prózy z třicátých let (Jedno pokolení - 1931, Jed v krvi - 1934 aj.) nedosahují umělecké úrovně děl dřívějších. K tématice slezské vesnice se vrátil za 2. světové války, v románech Můj nepřítel osud (1941) a Tvář plná světla (1943) klade více pozornosti vnitřnímu životu venkovských lidí. Bohatě faktograficky je vybavena volná trilogie o osudech Slezska za 2. světové války (Přišel den - 1946, Zmučená zem - 1964, Vichřice - 1965). Dojmy ze zahraničních cest uplatnil v cestopisných fejetonech (Jugoslávie v letním slunci - 1928, Italské léto - 1933 aj.), pro Lidové noviny psal z podnětu Karla Čapka Sloupky o studentech (1927). Jedno dílo i životní cestu doplňují memoáry Život nebyl sen, vydané až posmrtně 1994.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef KavánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­