ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kolár Josef Jiří (*09.02.1812 - †31.01.1896)

   
­­­­
Josef Jiri Kolar Vilimek

Výrazná osobnost českého divadla, herec, režisér, dramaturg a dramatik prosazující romantické pojetí divadelně uměleckého projevu, ale také básník a spisovatel. Psal patetické historické hry, veselohry, překládal dramata Shakespearova a Goethova. Vlastním jménem Kolář.

Narodil se 9. února 1812 v Praze, kde také vystudoval gymnázium a začal studovat filozofii a medicínu. Stal se vychovatelem v maďarské šlechtické rodině, což mu umožnilo poznat i západní Evropu a prohloubit jazykové znalosti. Po návratu se rozhodl pro hereckou dráhu.

Poprvé vystoupil roku 1837 na ochotnickém Kajetánském divadle, které vedl J.K.Tyl. Roku 1842 byl angažován do německého souboru Stavovského divadla. Vystupoval nadále i v českých představeních a po Tylově odchodu z Prahy roku 1851 se stal vůdčí osobností českého divadla.

Od roku 1864 z protestu proti provizornímu řešení české divadelní otázky omezil své působení jen na scénu německou. Po dvou letech byl však povolán zpět do českého Prozatímního divadla jako vrchní režisér jeho činohry. Na divadle byl aktivně činný až do roku 1873, roku 1881 ještě převzal funkci dramaturga Národního divadla, ale zakrátko z ní odešel.

Zemřel 31. ledna 1896 v Praze.

DÍLO:

Postavy jeho her jsou zpravidla lidé nějak výjimeční - silou své vůle, lásky, nenávisti, bezohlednosti, krutosti. Jejich charaktery bývají výrazně jednostranné a situace, v nichž se ocitají, buď vyhrocené (souboje, únosy, vraždy) nebo romanticky tajemné (prostředí krčem, ruin, žalářů a zapadlých uliček).

Monika (prem. 1846), Žižkova smrt (prem. 1850), Magdaléna (1852), Mravenci (1869), Dejte mi čamaru! (1869), Pražský žid (prem. 1871), Smiřičtí (prem. 1881)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Mumie
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Jiří KolárMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­