ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kalina Josef Jaroslav (*09.11.1816 - †22.06.1847)

­­­­
Josef Jaroslav Kalina Vilimek

Josef Jaroslav Kalina se narodil 9. listopadu 1816 v Novém Boru u České Lípy a zemřel 22. června 1847 v Praze. Byl synem cestmistra, studoval gymnázium v Praze, filosofii v Plzni, práva, která nedokončil. Studoval klasické i moderní jazyky, ale také přírodní vědy a filosofii. Roku 1845 odešel za svou snoubenkou do Bělehradu, kde snad chtěl hledat i zaměstnání. V roce 1846 se však vrátil přes Pešť (kde pobyl delší dobu u Kollára) a Vídeň do Prahy. Přispíval do Květů, České včely, Vlastimilu, Ost und West. Současníci se obdivovali Kalinovu všestrannému nadání, vzdělání a slibné práci v řadě vědních oborů. Vynikal zejména ve filologii (zamýšlel se sestavit jazykovou encyklopedii), zabýval se však i filosofií (neotištěné práce) a literární kritikou. Jeho básnická tvorba, neúplně dochovaná, je přetížena jazykovými archaismy a novotvary a i jinak umělecky nevyzrálá. V lyrice se pokouší vyslovit nejen romanticky vášnivý milostný cit, jehož naplnění hledá v mystické iluzi splynutí duší, nýbrž i city obecně lidské (elegie Na matku mou), a ojediněle dokonce revoluční nálady mladé generace, dozrávající pod vlivem polského povstání z roku 1830 (Píseň vojenská). Kalinova epika vykazuje některé obdoby s poezií Erbenovou: zobrazuje baladickými příběhy konflikty člověka porušujícího přirozené lidské vztahy, čerpá látku a morálku z lidového mýtu a opírá se formálně o lidovou tradici (Kalina sám také sbíral lidové písně). Od Erbena se však liší úzkým vztahem k písni kramářské (balada Kšaft byla také jako kramářský tisk vydána a stala se velmi populární) a náznakem sociálních motivů v některých baladách (Hadrnice). Překládal z angličtiny (Byrona), němčiny (Kleista, Höltyho), polštiny (Mickiewicze).

BIBLIOGRAFIE:

Kšaft (B 1842), Zpěv o povodni roku 1845 (B 1845). Básnické spisy z pozůstalosti vydal F.Doucha a J. Vlček (1852) s životopisným úvodem Pomněnky z krátké života pouti J.J.Kaliny. "Filosofické drobnůstky" z pozůstalosti J.J.Kaliny vydal pod názvem Upomínka na J.J.Kaliny K.L.Kalina (1870).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monaska, 12.06.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Jaroslav KalinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­