ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mickiewicz Adam Bernard (*24.12.1798 - †26.11.1855)

­­­­
Adam Mickiewicz według dagerotypu paryskiego z 1842 roku

Adam Bernard Mickiewicz se na světě ocitl 24. prosince roku 1798 ve vesnici Zaosie u Nowogródku v dnešním Bělorusku. Otec tohoto polského představitele romantismu byl advokátem a příslušníkem zemské šlechty. Vychoval svého syna v duchu osvícenství a vlastenectví. Během studií ve Vilniusu v letech 1815-1819 přišel do styku s vlasteneckým profesorem dějin Joachimem Lelewelem a s polským osvobozeneckým hnutím. Poté pracoval do roku 1823 jako učitel v polské škole v Kaunasu.

V tomto roce byl jako zakladatel a hlavní představitel polského národního hnutí Filomatů spolu se svými přáteli zatčen. Šest měsíců pobýval v klášteře, poté byl vyhnán z Litvy. Odešel do středního Ruska a působil zde jako učitel. V této době získal přátele z řad děkabristů, což byli například básníci Kondrati Rylejew a Michail Bestuschew-Rjumin. V Moskvě se setkal s Alexandrem Puškinem a s polskou pianistkou Mariou Szymanowskou.

V roce 1828 podnikl Mickiewicz dvouletou cestu po západní Evropě. Strávil delší čas v Berlíně, Benátkách, Florenci, Neapoli a Římě. Ve Výmaru a později v Itálii se setkal s Johannem Wolfgangem von Goethem. Tuto událost zpracoval Louis Fürnberg ve své novele Die Begegnung in Weimar (Setkání ve Výmaru).

Po neúspěchu polského povstání emigroval do Paříže. Zde propagoval polskou nezávislost a od roku 1840 vyučoval slovanskou literaturu na univerzitě College de France. O čtyři roky později byl kvůli šíření nevhodných politických a náboženských myšlenek propuštěn. V roce 1848 organizoval činnost polských legií v rámci Březnové revoluce v Rakousku.

V roce 1855 sháněl básník s podporou Francie vojáky do krymské války proti Rusku, a poté v Konstantinopoli zemřel na choleru.

NĚKTERÁ DÍLA:

  • Dziady (Tryzny)
  • Konrad Wallenrod (Konrád Wallenrod)
  • Pan Tadeusz (Pan Tadeáš)
  • Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (Kniha národa polského a poutnictva polského)
  • Do Joachima Lelewela
  • Sonety krymskie
  • Ballady i romanse

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 27.10.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Adam Bernard MickiewiczMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­