ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Donne John (*22.01.1572 - †31.03.1631)

   
­­­­
John Donne by Isaac Oliver

John Donne [dan] byl anglický básník a kazatel. Narodil se roku 1572 v Londýně. Jeho otec byl bohatý obchodník se železem, jeho matka byla silně věřící katolička a pravnučka Thomase Morea. Ve čtyřech letech mu zemřel otec a matka se znovu provdala za lékaře. Oba jeho bratři se stali jezuity, jeden ve vězení zemřel na mor.

Donne studoval nejprve v Oxfordu, později v Cambridge a potom práva v Londýně. Zde píše svoje první básně Satiry - verše o Londýnu, církvi, dvoru, básnictví, jsou to neučesané verše, nedrží se rýmů. Za své dílo si vysloužil kritiku současníků (napsali o něm, že za nedodržování metra by zasloužil šibenici). V té době žil jako hejsek, sukničkář a rouhač, což se odrazilo i v jeho poezii. Byla vydána v roce 1633 a svou renesanci měla ale až ve 20. století. Jeho verše tedy za jeho života knižně vydány nebyly, kolovaly v opisech, byly zhudebněny.

V roce 1594 odjel do Itálie a chystal se na výpravu do Svaté země. Výprava se nakonec nekonala. V letech 1596-97 se zúčastnil námořních bitev - anglického útoku na Cádiz a neúspěšného útoku na španělské loďstvo, které vezlo zlato a stříbro z Mexika. V těchto letech píše Elegie.

Na návratu z těchto bitev se odvrací od katolické víry a vstupuje do anglikánské církve. Píše básnické listy Bouře a List. V těchto letech napsal nejvíce písní a sonetů. Sonety byly milostné verše, ve kterých Donne naprosto vynikal. Odmítal psát verše v duchu Petrarcy. Mimořádné místo zaujímá i jeho Anatomie světa, ve které podnětem k napsání byla smrt dcery jeho dobrodince Druryho. V básni klade dívku za vzor zkaženosti tehdejšího světa.

Stává se sekretářem lorda strážce pečeti sira Egertona, v roce 1601 poslancem parlamentu. Vyhlídky na skvělou kariéru skončí zveřejněním jeho tajného sňatku s šestnáctiletou dcerou svého zaměstnavatele Annou Morovou. Manželství trvalo 17 let, manželka při porodu dvanáctého dítěte zemřela.

Manželství nebylo šťastné. Po prozrazení tajného sňatku byl okamžitě propuštěn ze státních služeb, uvězněn a zbaven možnosti obživy. Několik let byl odkázán na almužny od svých přátel a mecenášů. V pozdějším věku ustal v psaní poezie a věnoval se próze (Paradoxy a problémy) psané zároveň s elegiemi (Biathanatos; Pseudomartyr - učená polemika s jezuity; Ignácovo konkláve - satira na řád).

Slušné obživy dosáhl, až když se nechal vysvětit na anglikánského kněze. Obklopil se řadou vzdělanců, věnoval se i hudbě a malířství. Zachoval se několik jeho portrétů. Zemřel v roce 1631 a je pohřben v katedrále, kde byl děkanem. Posmrtně byla vydána jeho kázání. Hemingway si od něj vypůjčil název pro svou knihu Komu zvoní hrana. Donne je nazýván Ovidiem renesance. Pro své úvahy o životě a smrti a věčných tajemstvích je považován za zakladatele tzv. metafyzické školy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.03.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Komu zvoní hrana
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
John DonneMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­