ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Simmel Johannes Mario (*07.04.1924 - †01.01.2009)

   
­­­­

Johannes Mario Simmel byl spisovatel společenských románů. Narodil se 7. dubna 1924 ve Vídni. Své dětství trávil střídavě v Anglii a Rakousku.

Po válce pracoval jako novinář v Mnichově a Vídni, a jako tlumočník vojenské správy. Roku 1947 vydal svoji první sbírku novel s názvem Setkání v mlze (Begegnung im Nebel). Po svém prvním větším úspěchu s Nemusí být vždycky kaviár (Es muss nicht immer Kaviar sein) začal psát populární romány. Vždy využíval témata jako násilí nebo drogy. Od 50. let žije ve Starnbergu v Bavorsku.

Kritika ho označila za poutavého vypravěče, společenského i mravního kritika své doby a jako znalce sociálních prostředí, která popisuje. Stal se velice populárním, některé jeho romány byly i zfilmovány.

Roku 1991 získal Simmel literární cenu Award of Excelence, udělovanou Society of Writers v New Yorku. Je také nositel Rakouského čestného kříže pro vědu a umění.

V jeho dílech hlavní postavy jakoby líčí někomu svůj život, postupem času se mění i jejich názory a myšlení. Většinou vypráví své zážitky z války. Tyto zážitky jsou podle skutečné události.

Jeho nejvýznamnější díla: Divím se, že jsem tak veselý (Mich wundert, dass ich so fröhlich bin), Svůj kalich hořkosti (Bis zur bitteren Neige), Láska je jen slovo (Liebe ist nur ein Wort), A s klauny přišly slzy (Doch mit den Clowns kamen die Tränen) nebo Aféra Niny B.

Psal ale i prózu pro děti jako Autobus velký jako svět (Ein Autobus, gross wie die Welt), Plakat přísně zakázáno (Weinen streng verboten) nebo Moje matka se to nesmí nikdy dozvědět (Meine Mutter darf es nie erfahren).

J.M.Simmel zemřel 1. ledna 2009 ve švýcarském Luzernu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 09.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Johannes Mario SimmelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­