ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Simmel Johannes Mario (*07.04.1924 - †01.01.2009)

­­­­

Johannes Mario Simmel byl spisovatel společenských románů. Narodil se 7. dubna 1924 ve Vídni. Své dětství trávil střídavě v Anglii a Rakousku.

Po válce pracoval jako novinář v Mnichově a Vídni, a jako tlumočník vojenské správy. Roku 1947 vydal svoji první sbírku novel s názvem Setkání v mlze (Begegnung im Nebel). Po svém prvním větším úspěchu s Nemusí být vždycky kaviár (Es muss nicht immer Kaviar sein) začal psát populární romány. Vždy využíval témata jako násilí nebo drogy. Od 50. let žije ve Starnbergu v Bavorsku.

Kritika ho označila za poutavého vypravěče, společenského i mravního kritika své doby a jako znalce sociálních prostředí, která popisuje. Stal se velice populárním, některé jeho romány byly i zfilmovány.

Roku 1991 získal Simmel literární cenu Award of Excelence, udělovanou Society of Writers v New Yorku. Je také nositel Rakouského čestného kříže pro vědu a umění.

V jeho dílech hlavní postavy jakoby líčí někomu svůj život, postupem času se mění i jejich názory a myšlení. Většinou vypráví své zážitky z války. Tyto zážitky jsou podle skutečné události.

Jeho nejvýznamnější díla: Divím se, že jsem tak veselý (Mich wundert, dass ich so fröhlich bin), Svůj kalich hořkosti (Bis zur bitteren Neige), Láska je jen slovo (Liebe ist nur ein Wort), A s klauny přišly slzy (Doch mit den Clowns kamen die Tränen) nebo Aféra Niny B.

Psal ale i prózu pro děti jako Autobus velký jako svět (Ein Autobus, gross wie die Welt), Plakat přísně zakázáno (Weinen streng verboten) nebo Moje matka se to nesmí nikdy dozvědět (Meine Mutter darf es nie erfahren).

J.M.Simmel zemřel 1. ledna 2009 ve švýcarském Luzernu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 09.11.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Johannes Mario SimmelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)