ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Simmel Johannes Mario (*07.04.1924 - †01.01.2009)

­­­­

Muž, který maloval mandlovníky

Spisovatel sešitových románů, nejhoršího braku na trhu, Roger Royan, cestuje luxusním expresem Train Bleu do Cannes, protože více než spisovatel je cennější jako záchrana scénáře, pokud se režisér příliš odkloní od předlohy a trvá na své verzi filmu. Při nástupu do vagonu ho zaujme starší, ale stále ještě atraktivní, na první pohled bohatá dáma, Američanka Roberta Collinsová. Dáma je viditelně šťastná, plná života a chce se o svůj příběh podělit. Roger jí padne do oka, pozve ho na sklenku vína, ze sklenky se vyklubají dvě lahve a během této noci mu dáma vypráví svůj životní příběh.

Madam Collinsová svého manžela vždy milovala a byla mu věrná. Až do chvíle, kdy doprovází manžela do Cannes na obchodní jednání. To se událo před 11 lety. Na večírku poznává Pierra Mondragona, okouzlujícího malíře. Na první pohled se do něj zamiluje a zdá se, že jiskření je oboustranné. Mondragon Robertu svede, pomilují se. Přesto se Roberta chová k manželovi jako dřív. Pan Collins si nechá od Sierra poradit a koupí manželce ten nejdražší šperk, který v tamějším klenotnictví najde. Čtrnáct dní uteklo jako voda a Collinsovi se vracejí do Ameriky. Na památku na Mondragona si madam nechá jeho překrásný obrázek mandlovníku. Po 11 let si vytrvale píší, během této doby Robertin manžel ochrne, ale ona ho přesto neopustí, ač miluje Pierra; Pierre je ve finanční tísni, madam Collinsová mu posílá peníze, protože o ně opravdu nemá nouze. Pan Collins zemře a po dvou letech se Roberta rozhodne jet za svojí láskou, aniž by mu o tom cokoliv napsala. Je velmi šťastná.

Poté jdou madam Collinsová i Roger spát. Bohužel, ráno je madam nalezená mrtvá. Zemřela ve spánku na selhání srdce.
Roger se rozhoduje zajet do městečka, kde žije Mondragon, aby mu řekl, že za ním madam Collinsová jela, že ho milovala. V jeho domě nachází ošklivou služebnou Mariu, kterou znal z Robertina vyprávění. Chce mluvit s pánem domu. Jaké je ale jeho překvapení, když se dozví, kdo Maria je ve skutečnosti a jak moc žila paní Collinsová v omylu. Maria se mu totiž představí jako paní Mondragonová, po dva roky už je vdovou. Roger nechápe, Maria vysvětluje dál. Byli chudí, jediné, co manžel uměl, bylo dvoření se ženám. Proto se domluvil se zlatníkem. Zlatník Mondragonovi vytipoval ženu, která touží po lásce, po blesku z čistého nebe. Pierre ji poté svedl a doporučil jejímu manželovi jako dárek pro ženu to nejdrašží, co klenotník mohjl nabídnout a zisk měli oba. S každou ženou si Pierre (tedy jeho žena) dlouhá léta dopisovali a klamnou informací o Mondragonově finanční tísni z nich dostávali peníze.
Paní Collinsová tedy měla šťěstí, že zemřela v nejšťastnějším okamžiku svého života a nemusela se dožít kruté pravdy. A nádherný obrázek mandlovníku? Byly jich stovky, podle obyčejné dětské šablony...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johannes Mario Simmel - Muž, který maloval mandlovníky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)