ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Simmel Johannes Mario (*07.04.1924 - †01.01.2009)

   
­­­­

Nikdo není ostrov

Vypravěčem příběhu je Philip Kaven, playboy žijící z peněz slavné hollywoodské herečky Sylvie Moranové. Sylvia má nemanželskou devítiletou dceru Babs, která ji doprovází při natáčení filmů po celém světě. Ze Sylviiny slávy nežije jen Philip Kaven, ale celá filmová společnost Seven Stars v čele s Joem Gintzburgerem. Jedním z nejbližších Sylviiných spolupracovníků je její agent Rod Bracken, který se ovšem bytostně nesnáší s Philipem. Oba muži ale svou vzájemnou nenávist musí potlačit a spojit své síly, aby se udrželi takříkajíc "u koryta".
Rod Bracken je velice schopný agent. Píše pro Sylvii proslovy, které na publikum vždy zapůsobí tak, jak mají. Sylvia to ví a jako vynikající herečka tyto texty bezchybně přednáší, i když s nimi často ve skrytu duše nesouhlasí. Jednou jí Bracken podstrčí podobný proslov v televizním přenosu v Monte Carlu. Sylvia před miliony televizních diváků mluví o duševně postižených dětech a prosí světovou veřejnost, aby k nim nebyla lhostejná a podle svých možností finančně přispěla na jejich péči. Sylviin projev má jako vždy obrovský ohlas. Po skončení přenosu však Sylvia v šatně začne zuřit, protože mentálně postižené děti se jí oškliví a v návalu vzteku dokonce prohlásí, že by je nejradši všechny nechala pozabíjet.
Sylvia ani Philip si v šatně nevšimnou nahrávacího zařízení, které zaznamenalo celý hereččin výlev vzteku. Sylvia se posléze uklidní a odjede i s Babs a s Philem zpět do hotelu. Babs je trochu nachlazená, ale nikdo tomu příliš nevěnuje pozornost. Všechno se točí kolem přípravy nového Sylviina filmu. Sylvia, Philip i Babs se společně objeví na tiskové konferenci, kde novinářům oznámí, že Sylvia odjede na dovolenou na neznámé místo. Babs ještě s vážnou tváří dodá, že si nepřeje, aby její maminku kdokoli hledal a rušil. Opravdovým důvodem Sylviiny dočasné nepřítomnosti je však totální lifting obličeje, který musí podstoupit na soukromé klinice nedaleko Paříže. Sylvie tedy odjede a zbytek štábu včetně Phila a Babs zůstává v pařížském hotelu Le Monde.
Zdravotní stav Babs se však náhle prudce zhorší. Přivolaný lékař váhá s diagnózou a trvá na okamžitém převozu Babs do nemocnice. Verdikt odborníků je nelítostný: jedná se o meningoencefalitidu, tedy zánět mozkových blan a zánět mozku. Hrozí reálné nebezpečí, že i po přeléčení zůstane Babs přinejmenším mentálně opožděná. Babs je převezena do speciálního zdravotního zařízení, kde se její léčby ujme doktorka Ruth Reinhardtová.
Philip mezitím nadává na osud, neboť musí být nejen po ruce Sylvii po operaci obličeje, ale také se starat o Babs a spolurozhodovat o její léčbě. Proto se tento "stálý společník Sylvie Moranové" chodí odreagovat ke své pařížské milence Suzy. Právníci ze Seven Stars usoudí, že Sylvia se zatím nesmí dozvědět o Babsině nemoci, aby se zbytečně nerozrušovala a aby se jí obličej dobře zahojil. A tak Philip pendluje mezi dvěma nemocnicemi, hotelovým pokojem a Suziným bytem.
Naneštěstí se stane to, čeho se všichni obávali: onemocnění Babs se prudce zhorší a holčička musí být převezena na specializovanou kliniku do Norimberku. Neznámý vyděrač mezitím pošle Sylvii pásku s jejím výlevem vzteku v Monte Carlu a vyhrožuje, že ji zveřejní, nebude-li mu Sylvia pravidelně posílat peníze na jeho tajné konto. A tak Sylvia musí platit. Štáb chce navíc Babsinu nemoc za každou cenu utajit před veřejností, a tak Philipovi připadne další úkol: ve Francii i nadále vystupuje pod svým pravým jménem, zatímco do Norimberku za Babs létá s falešným pasem a v přestrojení jako Philip Norton. Sylvia se mezitím zotaví z faceliftingu a chce vidět svou dceru, ale filmaři jí to nechtějí umožnit, aby se zbytečně nerozrušovala a připravovala se místo toho na svou další velkou roli. Philip ji proto celou dobu obelhává a tvrdí, že Babsin stav se stále lepší. Opak je pravdou: zdá se, že Babs zůstane až do konce svého života těžce mentálně postižená.
Sylvia to však jednoho dne nevydrží a vydá se v přestrojení do Norimberku za svou dcerou. Vrhne se k ní na zahradě nemocnice, Babs ovšem svou matku nepozná, kousne ji a celá vyděšená uteče pryč. Sylvia se psychicky zhroutí a klade si Babsinu nemoc za vinu. Během natáčení nejnovějšího filmu se dokonce neúspěšně pokusí o sebevraždu. K tomu všemu ji začne vydírat starý herec Romero Rettland, který měl kdysi se Sylvií milostný poměr. Zoufalá Sylvia si opatří zbraň a při hádce v norimberském hotelu Rettlanda skutečně zastřelí, i když spíše nedopatřením. Při soudním vyšetřování vyjdou najevo zajímavé podrobnosti kolem celého případu vydírání Sylvie v souvislosti s jejím projevem v Monte Carlu. U soudu je Sylvia již na konci svých sil. Oznámí veřejnosti, že Babs je těžce mentálně postižená a že se cítí vinna za její nemoc. Nato se zhroutí a v nemocnici zemře na zástavu srdce.
Zdravotní stav Babs se už nikdy nezlepší. Philip Kaven začne nový život s Ruth Reinhardtovou, s níž se během Babsiny nemoci velice sblížil. Celým Simmelovým románem prostupuje nezodpovězená otázka, jak by se moderní společnost měla chovat k mentálně postiženým dětem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 08.12.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Johannes Mario Simmel - Nikdo není ostrov







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)