ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herder Johann Gottfried (*25.08.1744 - †18.12.1803)

­­­­
Herder by Kügelgen

Johann Gottfried Herder se narodil 25. srpna 1744 v Mohrungenu a zemřel 18. prosince 1803 ve Výmaru. Byl to německý spisovatel, filozof, literární vědec a protestantský kazatel. Sbíral lidovou slovesnost, ukazoval na pravdivost a krásu v lidové poezii.

Často mluvil o "duchu lidu", což znamenalo, že každý národ je něčím specifický a má svou vlastní náturu a že jenom spojením sil mohou národy dosáhnout něčeho víc. Říkal, že národy se učí navzájem. Byl nejvýznamnějším teoretikem v době hnutí Sturm und Drang (v překladu Bouře a vzdor), které vyplývalo z revoluce v Německu.

Herder se narodil v chudé rodině a studoval v Královci. Poté se stal učitelem v Rize (1764) a později cestoval po Francii (1769). Pak se ve Štrasburku setkal s Johannem Wolfgangem Goethem (1770), jenž ho velmi ovlivnil a právě z jejich přátelství vzniklo již zmíněné hnutí Sturm und Drang. Roku 1771 se stal vrchním duchovním a dvorním kazatelem v Bückeburgu.

Za jeho života vyvrcholilo německé "národní obrození", kdy byla němčina uznána jako jazyk kultury a vzdělanosti. Zabýval se díly Shakespeara, dávnou poezií germánských národů, Homérem či Starým zákonem. Zdůrazňoval nepomíjející hodnotu antického umění, zejména výtvarného. Herder u nás ovlivnil národní obrození, z autorů pak zejména Františka Palackého.

Z DÍLA:

Pojednání o původu řeči /Abhandlung über den Ursprung der Sprache/ (1772)
Ještě jedna filosofie dějin ke vzdělání lidstva /Auch eine Philosophie der Geschichte zur Bildung der Menschheit/ (1774)
Lidové písně /Volkslieder nebst untermischten anderen Stücken/ (1778-1779); později vyšlo pod titulem Hlasy národů v písních /Stimmen der Völker in Liedern/ (1807) - tímto dílem přispěl k demokratickému pojetí literatury
Myšlenky k filozofii dějin lidstva /Ideen zur Philosophie der Geschichte der Menscheit/ (4 díly; 1784-1791) - počíná výkladem vzniku Země a končí nárysem dějin lidstva
O daru jazyků při prvních křesťanských Letnicích /Von der Gabe der Sprachen am ersten christlichen Pfingstfest/ (1794)
O vzkříšení jako víře, události a nauce /Von der Auferstehung als Glauben, Geschichte und Lehre/ (1794)
Dopisy k podpoře humanismu /Briefe zur Beförderung der Humanität/ (1793-1797) - spis, v němž se vyslovuje pro jednotný německý stát, vyjadřuje demokratický patriotismus, zdůrazňuje nevyhnutelnost historického pokroku

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 13.05.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Johann Gottfried HerderMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­