ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sartre Jean-Paul (*21.06.1905 - †15.04.1980)

   
­­­­
Francouzský prozaik, esejista, dramatik a zakladatel nového myšlenkového směru existencionalismu se narodil v Paříži v 21. června 1905 a zemřel 15. dubna 1980 tamtéž.
V roce 1929 získal doktorát filozofie. Od roku 1929 do roku 1931 sloužil ve francouzské armádě. Pak působil jako pedagog po několik let ve městech Le Havre, Lyonu a v Paříži, kde publikoval svůj první román "Nevolnost" (1938) a o rok později vydává svazek krátkých povídek nazvaný "Zeď" (1939).
Jeho literární život se nicméně vyzdvihl po roce 1939, kdy byla mobilizována francouzská armáda. V roce 1940 byl uvězněn a držen ve vazbě v Stalegu blízko Trier. Po devíti měsících v německém vězeňském táboře Sartre utekl do Paříže, kde se připojil k francouzskému odbojovému hnutí.
I přes německou okupaci Sartre zvládl nejen napsat další knihu, ale uvedl dvě divadelní hry v okupovaném hlavním městě. V roce 1943 byla představena jeho první hra "Mouchy" (1943).
V Mouchách Sartre využívá známou báji o Orestovi, který je nositelem jeho existenciální filozofie. Hra se odehrává kolem návratu Oresta do vlasti. Jeho otec byl zvražděn milencem své matky. Odmítání pocitu viny zavedou vrazi na Argosu jako státní náboženství. Orestes nakonec pomstí otcovu smrt a osvobodí svou vlast.
Sartreho politická zpráva byla jasná; neváhat zabít jakéhokoli Němce, ale také i francouzské kolaboranty, což je jediný možný způsob jak osvobodit Francii.
O rok později uvádí svou druhou hru, jednoaktovku, nazvanou "Huis clos" (1944).
Po válce se stal členem komunistické strany a cestoval po světě. Angažoval se však proti sovětské intervenci v Maďarsku v roce 1956, která se stala i záminkou k vystoupení z tohoto politického hnutí. Později se přiklonil k marxistické ideologii a ke konci života přilnul k maoismu.
V roce 1964 získal Jean-Paul Sartre Nobelovu cenu za literaturu, kterou však na protest proti buržoazii odmítl převzít.

DALŠÍ HRY:

  • Počestná děvka (1946)
  • Špinavé ruce (1948)
  • Ďábel a pánbůh (1951)
  • Vězňové z Altony (1959)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 01.12.2003

­­­­

Diskuse k životopisu
Jean-Paul SartreMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­