ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sartre Jean-Paul (*21.06.1905 - †15.04.1980)

­­­­

S vyloučením veřejnosti

  • 1944
  • česky též jako Za zavřenými dveřmi
  • název francouzského originálu: Huis clos
  • jedná se o tzv. aktovku, hru o jediném aktu (jednání), tj. kratší než tradiční celovečerní hry

Smysl hry bývá obvykle interpretován v kontextu Sartreho sentence: "Peklo jsou ti druzí, ale právě tak jsem mohl napsat, že ráj jsou ti druzí, zkrátka, všechno přichází k člověku jenom od druhých, od lidí." Tedy společné peklo, ve smyslu posmrtné odplaty za pozemské skutky, navenek zcela náhodně vybrané trojice sadistického novináře Garcina (popraveného ve válce jako dezertéra), sebevražedné lesbičky Ines a egoistické erotomanky Estelle (vražedkyni vlastního dítěte), která svou hodnotu odvozuje od zájmu mužů o své tělo, je záludně skryto v záhy navozeném propletenci vzájemné nenávisti, antipatii a závislosti, jež vede k tomu, aby v zájmu věčnosti, kterou spolu budou nuceni sdílet, na sebe prozradili skutečnou podstatu svých činů tak, že skutečné peklo nenacházejí v těch druzích, ale prostřednictvím zrcadla, které jim je jejich společníky nastaveno, v sobě samotných, což lze položit jako konečný smysl, potažmo sdělení hry.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In 5 her a jedna aktovka. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1962. Celkový počet stran: 692. Překladatelé: Evžen Drmola, Evženie Drmolová-Janů, Antonín Jaroslav Liehm.

OBSAH:

V pekle, v salónu s nábytkem z doby II. francouzského císařství, se scházejí tři lidé: brazilský pacifista Garcin, homosexuální Španělka Ines a zámožná, poněkud jednoduchá Francouzka Estelle. Neocitli se tu ovšem náhodou. Jejich vlastnosti a rysy (pohlaví, orientace, třídní původ) jsou uspořádané tak, aby si vzájemně, takřka proti svojí vůli, působili utrpení. Ines touží po Estelle, ta chce zase muže Garcina, jehož Ines nenávidí. Garcin se pokouší o smír, ale ten znemožňuje především ostrá, hranatá a zlá, ale pronikavě chytrá povaha Ines.

Postupně se dozvídáme, zač se postavy v pekle ocitly.
Garcin týral svou ženu (která byla "jako zrozena pro mučednictví"), ale především se pokoušel utéci, místo aby se jako pacifista nechal hrdinsky zastřelit za dezerci. Mučí ho vědomí, že je zbabělcem, ačkoli si celý život hrál na hrdinu a přizpůsoboval tomu svoji morálku.
Ines potřebovala k životu utrpení druhých. Ji i sebe otrávila její milenka plynem.
Estelle zemřela na zápal plic a tvrdí, že nechápe, za co je trestána. Později se však dozvídáme, že ve Švýcarsku utopila své nechtěné nemanželské dítě a její milenec se kvůli tomu zastřelil.

Postavy časem pochopí, že jejich trest spočívá v tom, že musejí být navěky zavřeny v pokoji s druhými dvěma lidmi:

INES: Uvažte přece, někdo tu chybí. Kat.
GARCIN (polohlasem): To vím.
INES: No, a to je jen úspora personálu. Nic víc. Zákazníci se obslouží sami, jako v bufetu."

Garcin se pokouší tento plán pekla sabotovat. Postupně hledá spásu u obou žen: Estelle by ho mohla zachránit, kdyby uvěřila, že nebyl zbabělec, a zamilovala se do něj. Ines zase, kdyby coby osoba skutečně zlá rovněž uvěřila, že se neprovinil. To je ale kvůli vzájemným vztahům nemožné. Trojice spolu skutečně musí zůstat uvězněna navěky.

DETAILY:

Zvonek v jejich pokoji občas funguje (a přivolá číšníka), občas ne.
Mrtví vidí, co se děje na zemi, dokud tam na ně vzpomínají.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 30.01.2022

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean-Paul Sartre - S vyloučením veřejnostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­