ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herben Jan (*07.05.1857 - †24.12.1936)

­­­­
Jan Herben

Novinář a literární kritik, beletrista se zalíbením v dokumentu a publicistickém podání, tvůrce obšírné románové kroniky o životních proměnách slovácké vesnice 18. a 19. století.

Narodil se v Brumovicích na jižní Moravě. Otec byl původně zemědělský dělník, posléze hajný, v matčině rodě se pravidelně odebíraly a četly české knihy. Studoval na Slovanském gymnáziu v Brně a byl z prvních absolventů ústavu, kteří po maturitě odcházeli studovat ne již do Vídně, ale do Prahy, a jako Moravané tak projevovali sounáležitost s českým národem. Necelé desetiletí nato se z mnoha z nich stávali pronikaví kritikové a reformátoři soudobých poměrů. Přispívali k tomu jak jejich znalosti zachovalejší Moravy, méně poznamenané kapitalistickými vztahy, tak i jejich poznání Prahy. Herbena nejvíc vábily a formovaly noviny. Proti vůli rodiny, která ho chtěla mít knězem, studoval od roku 1878 na filozofické fakultě historii a češtinu. Novinářskou dráhu nastupoval roku 1885 v Národních listech a uzavíral v Lidových novinách (1925-27). Vrcholná doba jeho činnosti novinářské i literární je spjata s časopisem, který sám založil a jmenoval se Čas. Tento list dal plně k dispozici realistické straně a T.G.Masarykovi. Na jeho stránkách se promýšlel program národního hnutí a uvažovalo se o poslání malého českého národa, o smyslu češství. V Knize vzpomínek (1936) vydal svědectví o svém duchovním zrání a životním díle, které s mírnou sebeironií charakterizoval jako "trochu žurnalismu, trochu beletrie a trochu historie", na závěr připojil svůj válečný deník. Zemřel v Praze roku 1936.

DÍLO:

Publicistické knížky o Janu Nepomuckém, o Havlíčkovi, Palackém a T.G.Masarykovi.
Beletristická díla: "Moravské obrázky (1889); Slovácké děti (1890); Na dědině (1893); Hostišov (1907, 1933); Do třetího a čtvrtého pokolení (1889-92)"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan HerbenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­