ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herben Jan (*07.05.1857 - †24.12.1936)

­­­­

Do třetího a čtvrtého pokolení

Jedno ze základních děl české realistické beletrie, mohutná epopej rodu Hrabců, začínající za doby Marie Terezie a končící sedmdesátými lety minulého století.
Jedná se o široce pojatou románovou kroniku o životě vesnice na jižní Moravě v okolí Hodonína od 60. let 18. století až po 70. léta 19. století.
Jan Herben se zabývá osudy mnoha lidí, kteří se snažili překonat zaostalost hospodářů a náboženské předsudky, i osudy postav záporných, které vládly sedlákům za pomoci klevet a pomluv nebo i kořalky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Do třetího a čtvrtého pokolení I. a II. díl. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1963 (7. vydání). Počet stran: 407 + 446.

DĚJ:

Román je obšírnou kronikou Herbenova rodného kraje, zachycuje období let 1762-1877. Její osou jsou osudy Hrabcova rodu ve čtyřech pokoleních.

V Brumovicích žil v polovině 18. století krejčí Jan Hrabec, jenž se ztratil kdesi ve světě. Jeho syn Matěj byl drábem v nedalekém Kobylí na panství hrubého, divokého maďarského hraběte Josefa z Czoboru. Matěj donesl kdysi hraběti stříbrnou podkovu, kterou ztratil jeho kůň. Byl za to zbit, ale povýšen na "kancelářského".

Matěj Hrabec - který si teď říká Harabes - je nadutý mstivý člověk. Přitvrdil robotu, aby mohl bohatnout z úplatků.
Sedlák Chudý chřadne a umírá hanbou, neboť jej pro urážku posadil na 6 hodin na "osla".
Ačkoliv se bohatě oženil, nutí polomrtvou tchyni k závěti ve svůj prospěch.
Tu však začínají jeho pohromy - státním bankrotem roku 1811 ztrácí majetek, bere syna Bedřicha ze studií a opatřuje mu místo písaře v Čejkovicích.
Bedřich Hrabec by si rád vzal Bětku Pecúchovou, dceru zámožného sedláka, ale ten postupně odmítá Hrabcovy námluvy. Uražený Hrabec ho udává z jakobínství; Pecúch je pak vyšetřován na Špilberku, ale brzy zase propuštěn. Za tento čin sklidí Hrabcové takovou hanbu a nenávist, že se vzdají kancelářské služby v Čejkovicích a odstěhují se do Brumovic na statek zemřelého švagra. Tam si jich nikdo nevšímá a hospodářství vázne. V nejhorší tísni je starý Hrabec ustanoven dozorcem nad stavbou školy a syn hospodář na faře. Matěj Hrabec umírá na rakovinu, všemi nenáviděn...

Jeho syn se bohatě oženil, ale hospodářství dál upadá. Inženýři, kteří vyměřují nový obecní katastr, bydlí u něho, dobře mu platí a sedláci podplácejí. Je přijat do obce, kupuje cihelnu, zřizuje obchod a nálevnu. Velmi ho znepokojuje rok 1848. Chce oddálit zrušení roboty úmyslným vyvoláváním nepokojů. Bohoslovce Hrázu udal jako nebezpečného agitátora a zbavil jej chleba.

Bedřich Hrabec má tři dcery: Verunku provdal do Prahy za úředníčka Šetinu, Teklu do Klobouk za živnostníka Kučeru, třetí Anežku za zámožného brumovského sedláka Petra Beneše. Beneš miloval Hanyšku Krátkou, s níž ho však rozvedla různost náboženského vyznání. Je v manželství nešťasten, karbaní, pije a končí život pod splašenými koňmi.
Hrabec, jemuž shořel dům se všemi penězi, hledá nyní útulek u svých dcer. Obě starší dcery jej odmítnou, Anežka se ho ale ujme a opatruje jej až do své smrti. Hrabec zešílel a zmrzl v lese.

Z Benešova manželství zůstal sirotek Jiří. Bydlí u tety v Kloboucích, studuje a maturuje v Brně, kde se mu dostane národního uvědomění. Chce se usadit na rodném statku v Brumovicích, avšak po ročním hospodaření jej úplně přešlo nadšení z apoštolské práce mezi lidem. Sedláci nemají smysl pro sdružování; padá podivínský akciový pivovar. Sedláci ho okrádají, a když rozmrzelý prodá statek známému rolníkovi, vidí, že jej sedlák koupil pro místního žida. Znechucen odchází do Prahy studovat lékařství. Až tam najde konečně smysl života.

A rodné Brumovice? Tam se život hýbal velmi pomalu. Smutně na ně vzpomíná: "Z poddaných stali se rolníci; kdy se z rolníků stanou občané?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 31.12.2019

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Herben - Do třetího a čtvrtého pokoleníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­